5 razloga zašto je cijena nafte noćas dramatično pala ispod 30$ po barelu

U dva tjedna siječnja izgubljeno je 19% vrijednosti, od lipnja čak 72%

FOTO: AFP

Dramatični pad cijena sirove nafte u srijedu je postao još dramatičniji. cijena je pala ispod 30 dolara po barelu prvi put od prosinca 2003. Od početka godine izgubljeno je 19 posto vrijednosti, a ukupni pad cijene nafte od lipnja 2014. kad je sa 108 dolara bila na vrhuncu, sada je 72 posto.

Analitičari su noćas ustvrdili da je situacija na tržištu nafte gora nego što se mislilo, nakon sedam uzastopnih dana pada, četvrtak je počeo s cijeno od 30,44 dolara po barelu. Razlozi su poznati i tvrdokorni.

https://twitter.com/EverdonBDC/status/687175387043000320

1. OPEC je u rasulu

Cijene nafte u utorak su prvo počele rasti. Glavni tajnik OPEC-a Nigerijac Emmanuel Kachikwu za CNN je izjavio da kartel razmišlja o izvanrednom sastanku što je među ulagačima probudilo nadu u odluku o smanjenju proizvodnje i oporavku cijene. Nigerija već neko vrijeme moli Saudijsku Arabiju da pristane na to.

https://twitter.com/NigeriaNewsdesk/status/687178535409078272

Predstavnici Ujedinjenih Arapskih Emirata odmah su izjavili da nema šanse da se proizvodnja smanji, jer sadašnja strategija istiskivanja konkurenata potapanjem tržišta funkcionira. Članice OPEC-a javno se sukobljavaju oko toga. Podijeljene su na one koje više ne mogu trpiti niske cijene jer će im se raspasti proračuni i one, poput Saudijske Arabije i UAE, koje ovu situaciju mogu izdržati još nekoliko godina. Ni nedavno pojačavanje napetosti između Saudijske Arabije i Irana nije pomoglo rastu cijene, naprotiv, dodatno ju je srušilo.

2. Ekonomska situacija u Kini straši sve

Zadnjih nekoliko dana na burzama je očigledna velika nervoza zbog stanja u Kini.

Glavni analitičari za naftna tržišta banke Societe Generale u nedavnom su izvještaju ulagačima napisao da se kinesko gospodarstvo usporava više nego što ulagači vide i da to znači još manju potražnju za naftom u zemlji koja je navjeći uvoznik na svijetu.

3. Ne odustaju ni američki proizvođači

Iako sa strahovima od pada potražnje raste pritisak na OPEC, višak nafte na tržištu pripisuje se prvenstveno eksploziji proizvodnje nafte iz škriljevca u Americi.

Predviđalo da će ovakav pad cijene prvo i najjače pogoditi američke proizvođače ali to se još nije dogodilo. Amerika proizvodi prosječno 9.35 milijuna barela dnevno. Proizvodnja više od pola godine pada, ali riječ je o neznatnom padu manjem od 1 posto, pa ulagači više ne računaju s tim da će Amerikanci u ovoj godini ograničavati proizvodnju i tako omogućiti rast cijene.

4. Iran priprema povratak na tržište

Svjetsko tržište nafte priprema se za povratak Irana očekujući ukidanje sankcija. Iran se zasad trudi ispuniti sve dogovore sa svjetskim silama u sklopu sporazuma o ograničenju nuklearnih aktivnosti, kako bi sankcije bile ukinute u predviđenim rokovima. Iranska se nafta na tržištu očekuje u veljači.

https://twitter.com/ReformedBroker/status/687017269432586240

Problem je što nitko ne zna koliko ta zemlja nakon godina sankcija može proizvoditi ali ono što je gotovo sigurno je da ne će odustati od povratka zbog niskih cijena. S druge strane, i mali doprinos Irana izazvao bi značajan novi pad. No sve se može promijeniti ako se zakomplicira situacija koja se upravo razvija u Iranu, gdje je 10 američkih mornara pritvoreno nakon što su dva američka ratna broda ušla u iranske vode.

5. Jačanje američkog dolara

Sirovom naftom trguje se u dolarima, što znači da kad dolar jača nafta postaje skuplja stranim kupcima. Analitičari Morgan Stanleya u ponedjeljak su upozorili da bi daljnje jačanje dolara cijenu nafte moglo rušiti prema 20 dolara po barelu.

Jeftina nafta odlična je vijest za američke porošače, ali izaziva gubitke na burzama. Dionice energetski kompanija iz indeksa S&P500 ove godine pale su 10 posto, a neke i 20 posto, poput dionica Marathon Oila i Anadarko Petroleuma.