Nekad je nužno odabrati stranu

8 razloga zašto je Tsipras politički diletant koji je u pregovorima s EU poprilično ozbiljno naštetio Grčkoj

Odugovlačenje je uništilo oporavak Grčke, i još nisu dobili bolje uvjete

Greek Prime Minister Alexis Tsipras addresses a parliament session in Athens on March 30, 2015. The EU warned Monday that Greece and its creditors had yet to hammer out a new list of reforms despite talks lasting all weekend aimed at staving off bankruptcy and a euro exit. AFP PHOTO / ARIS MESSINIS
FOTO: AFP/AFP

U pregovorima koje je četiri mjeseca vodio s kreditorima, grčki premijer Aleksis Tsipras bio je sve samo ne predvidljiv, od prijedloga da turisti pomažu hvatati utajivače poreza do slanja krivog nacrta liste reformi noć prije zadnjeg summita u Bruxellesu. Vođe članica Europske unije nisu navikli na takve stvari, posebno na konfliktni, ideologizirani stil kakav je Tsiprasov i na kaotične reakcije grčke vlade.

Nakon silnih uvreda, odgađanja, pritisaka, odlazaka MMF-ovih dužnosnika s pregovora i ucjena koje su pljuštale preko neimenovanih izvora u europskim medijima, EU, MMF, Europska središnja banka i Grčka postigle su prijelazni dogovor kojim EU može financijski pomoći Grčkoj da izbjegne bankrot 30. lipnja a teoretski sačuvati obraz i, puno važnije, osigurati da joj se nešto slično ne ponovi sa Španjolskom i Podemosom.

Nakon što je dogovoreno da se Grčkoj za smiješnu listu reformi odobri 11 milijardi dolara pomoći, Bloomberg je analizirao stvarnu vrijednost ovog dogovora za one kojih se on stvarno tiče, grčke građane. Grci su pokazali jedinstveni politički nerv, pišu Nikos Chrysoloras i Mehul Srivastava u svojoj analizi , ali veliko je pitanje je li nategnuti dogovor koji su na kraju postigli s Europskom unijom zaista dobar za zemlju.

1. Grčka se vratila u recesiju, novac iz banaka nestao

Koliko god pomoći stiglo, Grke čekaju još strože mjere štednje. Aleksis Tsipras bio bi uspješan da je ovaj dogovor postigao prije nekoliko mjeseci. Grčka je tada još imala neznatan gospodarski rast koji je teško izborila nakon teške recesije. Dok su se Tsipras i ministar financija Yanis Varoufakis nadmudrivali s njemačkom kancelarkom, Grčka je potonula natrag u recesiju, radna mjesta počela nestajati a iz banaka je izvučeno ukupno 30 milijardi eura.

2. Bilo je jasno da je odgađanje besmisleno

Taktika odgađanja imala bi smisla da je Tsipras na kraju dobio povoljniji dogovor za Grčku od onoga s kojim su pregovori počeli, ali nije. Iako je odobrena nova pomoć, kreditori sve što je dogovoreno, pomoć i grčke reforme, smatraju prelaznom fazom do novog dogovora. Možda je otklonjena mogućnost grčkog bankrota 30. lipnja što nije mala stvar, ali zapravo ništa nije riješeno.

3. EU je popustila samo oko stvari koje su irelevantne

Tsiprasova vlada tvrdi da je uspjela zaštititi mirovine građana nižih prihoda na račun većih doprinosa radnika i poslodavaca i da se riješila tereta prijevremenih mirovina. Premijer tvrdi da je uvjerio kreditore da prihvate manje ambiciozne fiskalne ciljeve za idućih nekoliko godina. Oni, pak, tvrde da su pristali na manji suficit tekućeg proračuna samo zato što je grčka ekonomija toliko propala da projekcije na temelju kojih su odredili ciljeve više nisu relevantne.

4. EU će sada Grčku pritiskati na svim poljima

Jedan je EU dužnosnik nacrt reformi koje je Tsipras predao ovoga tjedna nazvao prvi ozbiljnim prijedlozima od početka pregovora. Dogovor je postignut politički, na summitu sa šefovima vlada članica eurozone Tsiprasovi prijedlozi reformi su pozdravljeni, a samo dva sata kasnije ministri financija istih država rekli su Grcima da su u zabludi ako misle da će dobiti novac bez daljnjih ustupaka.

5. Tsipras je izgubio politički kapital u EU i u Grčkoj

Konkretne odluke o financijskoj pomoći najavljene su za tjedan dana i prehodit će im još jedni teški tehnički pregovori. I za provizornu listu Tsiprasovih reformi potrošen cijeli jedan vikend frenetičnog telefoniranja i političkog pritiska iz Njemačke, MMF-a, Francuske i Europske komisije.

Tsipras je u nedjelju izvijestio svoj kabinet o uvjetima pod kojima je osigurao 7 milijardi eura pomoći i njegov je izvještaj dočekan dosta loše. Ljevičarska koalicija s kojom Tsiprasova stranka Syriza vlada Grčkom, smatra da su napravljeni preveliki ustupci i da je dogovor ideološki skandalozan. Tsipras je i u Europskoj uniji i u Grčkoj izgubio politički kapital. Prijetnje, proizvanje Njemačke i biranje uvreda umjesto detaljnog planiranja, raskrinkale su ga kao političkog amatera nedoraslog poziciji koju je zauzeo.

6. Grčka administracija ispala je nekompetentna

Dan uoči summita na kojemu je odlučeno da će se Grčkoj ipak pomoći, Europska komisija uzalud je čekala na svoj primjerak nacrta prijedloga grčke vlade. Nisu stigli, a onda su stigla dva. Irski ministar financija Michael Noonan ispričao je novinarima da je grčka birokracija oko slanja dokumenata stvorila takvu konfuziju da više nitko nije znao tko ima pravu verziju nacrta a tko je uopće nema a trebao ju je dobiti. Neprofesionalnost grčke administracije bitno je utjecala na pregovore i na kvalitetu sporazuma.

7. Ideje zastarjele europske ljevice

Iako je najmlađi grčki premijer u zadnjih 150 godina Aleksis Tsipras zastupa ideje stare europske ljevice – oporezivanje bogatih Grka i privatnih tvrtki kako bi se očuvale mirovine i financirala mašinerija državnog zapošljavanja. Većina europskih lidera dosad se nije morala suočavati s takvim idejama na razini vlada. Ministar financija Yanis Varoufakis tijekom pregovora je oduzimao silno vrijeme docirajući i držeći lekcije o ekonomiji. Na jednom posebno žučnom sastanku u Rigi u travnju, kolegama iz EU je rekao “trebamo puno više stvarnih reformi a puno manje onih parametarskog tipa.”

8. Neiskustvo nije ni moralna ni politička prednost

Ankete u Grčkoj pokazuju da su Tsipras, Varoufakis i njihova proklamirana politika vraćanja nacionalnog dostojanstva još uvijek popularne među građanima, koji su ih birali kao kontru petogodišnjoj prisilnoj štednji. Ali ako se uzme u obzir ekonomska stvarnost koja čega Grke, popularnost neće moći temeljiti na tako jednostavnim formulama, trebat će puno mudrog političkog manevriranja, posebno među radikalnijim članovima vladajuće koalicije i u pregovorima o detaljima vezanima uz reforme i pomoć EU.

Tsiprasove tvrdnje da je njegovo neiskustvo njegova “moralna prednost” biračima razočaranima establishmentom zvučale su privlačno dok je on bio u opoziciji. To neiskustvo nije nimalo impresioniralo političare u EU, a uskoro bi i Grci mogli tražiti kompetentniju vlast.