Svjetske kompanije zadnjih dana masovno objavljuju svoja poslovna izvješća, evo kako stoje tech giganti

Neki su briljirali, drugi potpuno razočarali

FOTO: AFP

Američke kompanije masovno u ovo doba godine objavljuju svoje kvartalne poslovne izvještaje, po kojima se vidi kako tko stoji. Za gigante među njima Wall Street se doslovno kladi tko će kako proći, tko je pao, tko je briljirao, pa čak i pokušavaju pogoditi točnu brojku prihoda i dobiti.

Budući da su dosad više manje sve važnije tech kompanije objavile svoje izvještaje, ovdje vam donosimo mali pregled kako koja stoji.

Ukratko; Apple, iako pada, zapravo je pozitivno iznenadio, analitičari su očekivali daleko lošije rezultate, Google je briljirao, kao i Facebook čiji su prihodi veći nevjerojatnih 59 posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine, dok je Twitter razočarao. Evo kako stoje stvari.

1. Google (Alphabet)

Alphabet je u proteklom tromjesečju ostvario prihode od 21,5 milijardi dolara, što je 21 posto više nego u istom lanjskom razdoblju, dok je dobit te krovne kompanije Googlea skočila 24 posto, što se zahvaljuje rastu oglašavanja.

Prema poslovnom izvješću objavljenom u četvrtak, čista dobit Alphabeta dosegnula je u drugom kvartalu ove godine 4,88 milijardi dolara, dok je u istom lanjskom razdoblju iznosila 3,93 milijarde.

Zahvaljujući boljim poslovnim rezultatima nego što su analitičari očekivali, cijena dionice Alphabeta porasla je u produženom trgovanju na Wall Streetu za 4 posto.

2. Facebook

Facebook je u proteklom tromjesečju ostvario prihode od 6,44 milijarde dolara, 59 posto više nego godinu dana prije, dok je dobit gotovo utrostručena, zahvaljujući snažnom rastu oglašavanja.

Prema u srijedu objavljenom poslovnom izvješću, čista dobit Facebooka dosegnula je u drugom ovogodišnjem kvartalu 2,05 milijardi dolara, dok je u istom lanjskom tromjesečju iznosila 715 milijuna.

Pritom su prihodi od oglašavanja, koji čine najveći dio prihoda Facebooka, porasli za 63 posto, na 6,24 milijarde dolara. Uz to, u proteklom je tromjesečju broj dnevno aktivnih korisnika po prvi puta premašio milijardu, a produžilo se i vrijeme koje korisnici svakoga dana provode na toj društvenoj mreži.

Zahvaljujući boljim nego što se očekivalo poslovnim rezultatima, cijena dionice Facebooka porasla je u srijedu na Wall Streetu više od 6 posto, na rekordnih 131,40 dolara, što je trostruko više u odnosu na cijenu u inicijalnoj ponudi dionica (IPO) 2012. godine.

3. Twitter

Američki Twitter je u proteklom tromjesečju ostvario najsporiji rast prihoda u posljednje tri godine, što je posljedica sve brojnije konkurencije drugih društvenih mreža, pa je cijena dionice te tvrtke oštro pala.

Prihod te društvene mreže porastao je u drugom ovogodišnjem kvartalu za 20 posto na godišnjoj razini, na 602 milijuna dolara, daleko sporije nego u istom kvartalu prošle godine kada je povećan 61 posto.

Smanjen je, međutim, kvartalni gubitak tvrtke, na 107 milijuna dolara, s prošlogodišnjih 136 milijuna dolara, navodi se u poslovnom izvješću tvrtke, objavljenom u utorak.

Twitter je također naveo da mu je broj mjesečno aktivnih korisnika porastao za tri posto, što je važan podatak za oglašivače. Tako Twitter broji 313 milijuna mjesečno aktivnih korisnika, tri milijuna više nego u istom lanjskom razdoblju.

Kako su poslovni rezultati Twittera slabiji nego što su analitičari očekivali, u utorak je cijena dionice te društvene mreže na Wall Streetu pala više od 5 posto.

4. Samsung

Snažna prodaja pametnih telefona, posebice Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge modela, pomogla je Samsungu da ostvari najbolji kvartalni rezultat u posljednje dvije godine.

Dobit te južnokorejske tvrtke u drugom je ovogodišnjem tromjesečju porasla 18 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, na 7,17 milijardi dolara. Operativna dobit odjela za proizvodnju mobitela skočila je pritom 27 posto, što se ponajviše zahvaljuje dobroj prodaji modela Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge modela.

5. Apple

Prihodi Applea u proteklom tromjesečju pali su 14,6 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, na 42,4 milijarde dolara, a oštro je pala i dobit tog tehnološkog diva, što je posljedica pada prodaje iPhonea.

Prema poslovnom izvješću, objavljeno u utorak, Apple je u proteklom kvartalu ostvario čistu dobit od 7,8 milijardi dolara, 27 posto manje nego u istom lanjskom razdoblju, jer je oštro pala prodaja iPhonea, koja čini oko dvije trećine ukupne prodaje Applea. To je već drugo tromjesečje zaredom kako prihodi, dobit i prodaja iPhonea oštro padaju.

Unatoč oštrom padu prihoda i dobiti, poslovni rezultati najveće svjetske kompanije po tržišnoj vrijednosti bolji su nego što su analitičari procjenjivali, pa je cijena dionice Applea u utorak u produženom trgovanju na Wall Streetu porasla oko 7 posto. Time je nadoknadila veći dio gubitaka od početka godine, s obzirom da je do jučer cijena Applea bila na gubitku oko 8,2 posto.

6. Amazon

Američki online div Amazon.com objavio je rekordan profit u drugom kvartalu od 857 milijuna dolara, odnosno 1,78 dolara po dionici, te prihod od 30,4 milijardi dolara.

Iz tvrtke su poručili da je na prihode najvše utjecao drugi po redu “Prime Day”, velika rasprodaja svega u trgovini, prema njima “najveći dan u povijesti Amazona”. U usporedbi s Prime Dayom iz 2015., narudžbe iz cijelog svijeta skočile su za više od 60 posto, a narudžbe od drugih trgovina porasle su skoro trostruko. Utjecaj na prodaju imalo je i lansiranje uređaja Prime u Indiji te dobra prodaja streaming uređaja Fire TV te osobnog asistenta Echo.

Amazonov profit skočio je za 800 posto u odnosu na isti kvartal 2015. godine, kada su zaradili 92 milijuna dolara. Tvrtka u međuvremenu nastavlja tragati za novim modelima isporuka, što im predstavlja jedan od najvećih troškova u poslovanju. Amazon je na isporuke potrošio 3,4 milijarde dolara u prošlom kvartalu, što je porast od 44 posto u odnosu na isti kvartal lani. Očekuje se da će ove godine Amazon otvoriti novih 16 distributivnih centara.

Forbes je objavio je da je CEO Amazona Jeff Bezos dodao 2,6 milijardi dolara svom neto bogatstvu pa je sada sa 66,5 milijardi dolara postao treći najbogatiji čovjek na svijetu, ispred Warrena Buffetta.