Ako ste i isključili praćenje lokacije na mobitelu, dobre su šanse da vas je Google i dalje pratio

Tako barem kaže nova tužba u SAD-u

FOTO: Unsplash

Premda Google nudi gašenje praćenje lokacije korisnika GPS-om unutar svojih Android i iOS aplikacija, no nove tužbe predane u SAD-u tvrde kako je kompanija i dalje prikupljala podatke o lokaciji svojih korisnika, unatoč isključenju te funkcije. Tužbu su predali državni odvjetnici saveznih država Washington DC-a, Washingtona, Indiane i Texasa.

“Google je korisnicima lažno javljao da im promjena u postavkama njihovih uređaja i korisničkih računa omogućuje zaštitu njihove privatnosti i kontrolu toga na koje osobne podatke kompanija ima pristup. Istina je upravo suprotna onime što je Google prikazivao svojim korisnicima. Sistematski su nadzirali svoje korisnike i profitirali od njihovih podataka”, tvrdi se u tužbi koju potpisuje i državni tužitelji Washingtona Karl Racine.

Za što se Google optužuje?

Ured državnog tužitelja potvrdio je kako su pokrenuli istragu nakon što je Associated Press 2018. godine objavio članak u kojem su otkrili kako Google prati lokaciju korisnika čak i nakon što se isključi ta funkcija.

Točnije rečeno, iz ureda državnog tužitelja su istražili Googleove tvrdnje kako se gašenjem praćenja lokacije između 2014. i 2019. godine ne prikuplja lokacija korisnika. “To je laž. Čak i kada je funkcija naziva povijest lokacije bila isključena, Google je i dalje prikupljao i pohranjivao lokacije korisnika”, tvrdi se iz ureda. Dodali su kako Google korisnike nije obavijestio da funkcija “Web & App Activity” i dalje omogućuje kompaniji prikupljanje podataka o lokaciji korisnika.

Google sve negira

Navode i da Google koristi manipulativne načine kako bi dobio podatke o lokaciji korisnika. Jedan od primjena je često traženje davanja pristupa lokaciji na mobitelu u nekim njihovim aplikacijama, s tvrdnjom da aplikacije neće moći ispravno raditi ako nemaju to dopuštenje. Iz ureda odvjetnika Recina tvrdi se kako te aplikacije mogu raditi bez problema, čak i ako nemaju pristup GPS-u.
Iz ureda se također tvrdi kako je Google pronašao načina kako pratiti lokaciju korisnika, čak i ako korisnik nije dao dopuštenje za pristup GPS-u Googleovim aplikacijama. Google je za AFP rekao kako se njihove optužbe temelje na zastarjelim informacijama koje više nisu točne, a i najavili su da će se “energično” boriti protiv optužbi.

Isto su rekli i za Washington Post. “Tužba državnih odvjetnika bazira se na netočnim i zastarjelim informacijama o našim postavkama. Oduvijek smo ugrađivali postavke privatnosti u naše aplikacije, a korisnicima nudili kontrolu nad podacima o lokaciji. Energično ćemo se boriti protiv ovih optužbi, kako bi dokazali istinu”, rekao je Googleov glasnogovornik José Castañeda za WP.