Američka agencija: Musk mora riješiti 63 problema s raketom prije nego je može ponovno testirati

Unatoč tvrdnji Elona Muska da je Starship spreman za lansiranje, objava FAA pokazuje da imaju još posla

The SpaceX Starship rocket stands on the launchpad from the SpaceX Starbase in Boca Chica as seen from South Padre Island, Texas on April 17, 2023. - SpaceX on Monday postponed the first test flight of Starship, the most powerful rocket ever built.
Liftoff of the giant rocket was called off just minutes ahead of the scheduled launch time because of a pressurization issue, SpaceX officials said. (Photo by Patrick T. Fallon / AFP)
FOTO: AFP

Tvrtka Elona Muska SpaceX ima riješiti 63 problema prije nego njihova raketa Starship ponovno poleti. To je pokazala zajednička istraga SpaceX-a i FAA, američke savezne agencije za avijaciju, piše Wired, nakon što je u prethodnom probnom lansiranju Starship eksplodirao četiri minute nakon lansiranja.

Unatoč tvrdnji Elona Muska na X-u, bivšem Twitteru, da je Starship spreman za lansiranje, objava FAA jasno pokazuje da imaju još posla koji treba napraviti. Space X mora primijeniti 63 korekcije koje utječu na javnu sigurnost te podnijeti zahtjev i dobiti modifikaciju licence od FAA koja se odnosi na sve sigurnosne, ekološke i druge primjenjive regulatorne uvjete prije sljedećeg lansiranja, stoji u priopćenju.

Istraga nesreće je zatvorena, ali izvješće koje je savezna agencija poslala dužnosnicima Space X-a izražava zabrinutost za sigurnost i okoliš. “Tijekom polijetanja došlo je do strukturalnog kvara temelja palube lansirne rampe što je poslalo krhotine i pijesak u zrak”, stoji u pismu. “Prilikom uzleta raketa je skrenula s putanje, autonomni sustav sigurnosti leta je u tom času izdao naredbu za uništenje ali je došlo do neočekivanog kašnjenja prije nego je raketa eksplodirala”.

Neuspješni testovi Starshipa

U pismu se nabrajaju i radnje koje treba poduzeti, a uključuju redizajn hardvera kako bi se spriječilo curenje i požar, redizajn lansirne rampe kako bi se povećala robusnost, uključivanje dodatnih pregleda u proces dizajna, dodatnu analizu i testiranje ključnih sustava i komponenti sigurnosti te primjenu dodatnih praksi kontrole primjene.

Tvrtka Space X na svojoj web stranici daje kratki pregled ažuriranja koja su napravili od neuspješnog lansiranja u travnju. Navode i da su već ojačali temelje lansirne rampe. Inženjeri su lansiranjem u travanju pokušali testirati potpuno složenu raketu i poslati je na prvi let, ali ni raniji prototipovi, prethodno teestirani, nisu bili uspješni.

Starship je uspješno napustio platformu ali nekoliko minuta kasnije nastupili su problemi. Propelant je iscurio i uzrokovao požare koji su prekinuli vezu s glavnim kompjuterom leta, kaže priopćenje Space X-a. Inženjeri su izgubili kontrolu nad letjelicom i ubrzo je eksplodirala. Na lansirnoj rampi nastao je krater jer joj fali sustav za navodnjavanje koji ima većina rampi, a koji služi raspršivanju zvuka, plamena i energije proizvedene lansiranjem.

Musk tweetao da su šanse 50 posto

Tvrtka u izjavi kaže da su obavili potrebne nadogradnje. Starship je veći od NASA-inog sustava Space Launch i od Space X-ovog Falcon Heavyja. Musk predviđa korištenje Starshipa za putovanja na Mars, a NASA ga planira koristiti za misije na Mjesec. Planove neće biti moguće izvesti ako Space X ne uspije ubrzo napraviti poboljšanu raketu.

NASA je planirala koristiti Starship za slijetanje posade na Mjesec 2025.godine ali imaju i rezervnu verziju korištenja konkurencije Blue Origin, za misiju 2029.godine, kao zaštitu ako se problemi sa Starshipom nastave. Inauguracijska lansiranja raketa gotovo uvijek ne uspijevaju pa ni Starshipova nije iznenadila. I sam Musk je tweetao da su šanse za uspjeh 50 posto i da se nada da raketa neće postati vatrena kugla i rastopiti lansirnu rampu.

Mjesto lansiranja u Teksasu nalazi se u blizini rezervata za divlje životinje i plaže pa lokalne ekološke skupine izražavaju veliku zabrinutost, ne samo zbog letećih krhotina, nego i zbog povećanog prometa vozila, intenzivne vrućine, buke i svjetlosnog onečišćenja. Tužili su i savezna agenciju zbog davanja dozvole za lansiranje bez detaljnije objave o utjecaju na okoliš i traže reviziju programa lansiranja da se bolje zaštite divlje životinje, osobito ugrožene vrste. “Dok gledamo u zvijezde i radujemo se novom dobu svemirskih letova, ne smijemo zaboraviti život na Zemlji”, poručuju aktivisti.