Američka mornarica ne želi kupiti ovaj brod (koji podsjeća na tenk), ali ni ne dopuštaju vlasniku da ga proda

Na gradnju je potrošeno 19 milijuna dolara, a vlasnik je tužio državu

FOTO: Juliet Marine

Gregory Sancoff proveo je cijelo desetljeće i potrošio 19 milijuna dolara na gradnju vrlo neobičnog broda, piše Bloomberg. To plovilo, nazvano Ghost (u prijevodu Duh) dizajnirano je da bude brže, stabilnije i učinkovitije potrošnje goriva od bilo kojeg plovila koje se nalazi u floti američke ratne mornarice, objasnio je Sanchoff.

“Komfor u vožnji je nevjerojatan, možete piti kavu dok prolazite valove od dva metra”, kazao je 2014. godine za Business Newsweek.

No, pojavio se problem: Pentagon ne želi njegov brod, ali mu ne dozvoljava ni da ga proda u inozemstvo. Prošle godine, Sancoff je od vlade dobio obavijest o obvezi čuvanja tajnosti, što znači da nikome ne smije pokazati svoje patente i tehnologiju koju je razvio.

‘Jurišni helikopter na moru’

Od tada, njegov startup Juliet Marine Systems morao je otpustiti 17 od ukupno 20 zaposlenika, a Sancoff je američke vlasti tužio za naknadu štete. “Našli smo se u vrlo čudnoj situaciji”, kaže Sancoff. “Sjedinjene Države ga ne žele, i to je u redu. Ali zašto nam ne žele omogućiti da ga prodamo državama s kojima smo u dobrim odnosima? Japan, Koreja i Katar izrazile su veliki interes.”

Ghost, za kojeg Suncoff kaže da je zamišljen kao “jurišni helikopter na moru”, više izgleda kao svemirska letjelica nego brod. Trup plovila nalazi se iznad razine mora pa eliminira utjecaj udaraca valova. Ispod razine mora nalaze se dugačke cijevi s propelerima u prednjem dijelu, i s pogonom na plinskim motorima koji stvaraju zračni mjehur oko sebe i smanjuju trenje.

Brod Duh
Brod Duh Juliet Marine

U odboru direktora je mnogo bivših časnika

Mnogi državni dužnosnici su prilično impresionirani projektom. U odbor direktora firme Juliet Marine Systems ušao je senator John E. Sununu, a isto je učinilo nekoliko umirovljenih mornaričkih časnika, primjerice admiral James Hogg, kontraadmiral Thomas Richards koji je nekoć bio na čelu specijalnih postrojba Navy SEALs, te kontraadmiral Jay Cohen, koji je nekoć bio na funkciji šefa mornaričkih istraživanja u Pentagonu i u odjelu za znanost i istraživanja u Ministarstvu domovinske sigurnosti SAD-a.

Sancoff tvrdi kako su interes izrazili i pojedini aktivni mornarički dužnosnici,, no na kraju su odbili suradnju.

Pitanje naknade štete

Nakon što mu je uručena naredba o obvezi čuvanja tajnosti, Sancoff je u srpnju prošle godine podigao tužbu za naknadu štete protiv američkih vlasti, a nada se kako će se suđenje održati do sljedećeg ljeta. “Trošimo sumanute količine novca na borbu s Ministarstvom pravosuđa. Morali smo otpustiti većinu zaposlenika”, kaže Sancoff. “Nisam htio tužiti državu, to je zaista bilo zadnje što sam htio.”

Prognoze procesa nisu baš sjajne. Kako piše Bloomberg, prošle je godine američki ured za patente izdao je 95 odredbi o čuvanju tajnosti, jednu na svakih 6628 primljenih. Većinu tih izuma razvile su velike kompanije, u prvom redu za vojsku ili neke druge državne agencije. Međutim, te odredbe su drugačije za privatne investitore, njih desetak koji dobiju takav zahtjev.

Investitori koji prekrše ove odredbe mogu izgubiti prava na patent, a može doći do financijske kazne ili kazne zatvora. Iako se neke od tih odredbi ukinu svake godine, neke vrijede još od četrdesetih godina. Što se tiče povrata uloženih sredstava, postoji pravna procedura za zahtjevanje kompenzacije od države, no to traje godinama i gotovo se nikad ne isplati.

Odustao od prijavljivanja patenata

Podršku Sancoffu pružila je i senatorica Kelly Ayotte. “Ne čini se ispravnim da američke vlasti kažu kompaniji poput Juliet Marine Systems da Ministarstvo obrane nije zainteresirano za vrhunsko plovilo i pogonsku tehnologiju koje je tvrtka razvila o vlastitom trošku, i istovremeno im poručiti kako je njihova tehnologija suviše napredna, pa im se stoga ne može dozvoliti da je podijele s našim saveznicima”, stoji u njezinoj izjavi Newsweeku.

“Ministarstvo obrane će u budućnosti trebati inovativne dobavljače, a Pentagonu bi bilo pametnije da ne usvaja praksu koja će te kompanije otjerati u propast ili odvratiti od rada za sektor obrane”, zaključuje Ayotte.

Na koncu, Sancoff je odlučio da više uopće neće podnositi zahtjeve za zaštitu patenata. Bojimo se da će nam država nametnuti još odredbi o tajnosti”, izjavio je za Bloomberg.