Nekad je nužno odabrati stranu

Američka središnja banka najavila smanjenje poticaja, na Wall Streetu pali novi rekordi

Dow Jones dosegnuo je rekordnu razinu četvrti, a S&P 500 i Nasdaq indeks peti dan zaredom

Traders work during the closing bell at the New York Stock Exchange (NYSE) on March 18, 2020 at Wall Street in New York City. - Wall Street stocks plunged again March 18, 2020 as the economic toll from the coronavirus mounts and economists warn of a deep recession.
The Dow Jones Industrial Average tumbled 6.3 percent, or more than 1,300 points, to close the day at 19,903.50. The index sank by as much as 10 percent earlier in the session, which saw trading halted yet again. (Photo by Johannes EISELE / AFP)
FOTO: AFP

Na Wall Streetu su u srijedu burzovni indeksi dosegnuli nove rekordne razine, nakon što je američka središnja banka najavila smanjenje iznosa za kupnju obveznica od studenoga, što se na tržištu i očekivalo. Dow Jones ojačao je 104 boda ili 0,29 posto, na 36.157 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,65 posto, na 4.660 bodova, a Nasdaq indeks 1,04 posto, na 15.811 bodova.

Američka središnja banka počet će od ovoga mjeseca smanjivati program za kupnju obveznica, koji od početka prošle godine podržava likvidnost na financijskim tržištima i potiče oporavak gospodarstva od koronakrize.

Fed je dosad kupovao obveznice za 120 milijardi dolara mjesečno, a od studenoga će taj iznos mjesečno smanjivati za po 15 milijardi dolara. Čelnici Feda poručili su, nakon dvodnevne sjednice, da su to odlučili zahvaljujući značajnom napretku gospodarstva prema ciljevima koje su zacrtali krajem prošle godine. U priopćenju se navodi i to da bi program kupnje obveznica mogao biti završen polovicom iduće godine, ali da su moguće i prilagodbe tog tempa smanjenja poticaja, ovisno o gospodarskoj situaciji.

‘Fed nije zaljuljao čamac’

Fed je, također, zadržao stav da će jačanje inflacije biti privremeno i da vjerojatno neće biti potrebno brzo povećavati kamatne stope. „Fed nije zaljuljao čamac. Mjesecima je dobro signalizirao što bi mogao učiniti i sada je učinio ono što je većina ulagača očekivala”, kaže Ryan Detrick, strateg u tvrtki LPL Financial. S obzirom na oporavak od koronakrize, gospodarstvu više nisu potrebni toliki poticaji, dodaje.

Na konferenciji za medije predsjednik Feda Jerome Powell kazao je da bi se do polovice iduće godine tržište rada moglo dovoljno oporaviti da bi se dosegnula ‘puna zaposlenost’. A to je preduvjet za povećanje kamata Feda.

„Mislim da u priopćenju Fed nema ništa posebno, osim činjenice da pokušava dobiti na vremenu porukama da su i inflacija i poremećaji u nabavnim lancima privremeni, a to je najvažnije”, kaže Joseph LaVorgna, ekonomist u tvrtki Natixis.

Peti rekord S&P 500 indeksa zaredom

Zahvaljujući porukama Feda, na Wall Streetu su burzovni indeksi porasli. Dow Jones dosegnuo je rekordnu razinu četvrti, a S&P 500 i Nasdaq indeks peti dan zaredom. Podršku tržištu pružaju i bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati kompanija.

Dosad je otprilike 360 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo rezultate, pri čemu ih je oko 82 posto ostvarilo veće zarade nego što se procjenjivalo. Stoga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija i banaka iz sastava S&P 500 indeksa u trećem kvartalu porasle 40,4 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su početkom listopada očekivali rast od 29,4 posto.

I na većini europskih burzi cijene su dionica jučer porasle. Doduše, londonski FTSE indeks oslabio je 0,36 posto, na 7.248 bodova, no frankfurtski DAX porastao je 0,03 posto, na 15.959 bodova, a pariški CAC 0,34 posto, na 6.950 bodova.