Američka vlada, kroz tužbe, pokušava natjerati Facebook da proda Instagram i WhatsApp

Ovo je najveći izazov s kojim se ovaj gigant društvenih medija suočava

FOTO: screenshot YouTube/ The Export

Američko Federalno povjerenstvo za trgovinu, zajedno sa 48 državnih odvjetnika, u srijedu je pokrenulo antitrust tužbe, optužujući Facebook za monopol i pozivajući kompaniju da proda Instagram i WhatsApp.

Tužbe nisu došle iznenada jer su zakonodavci tijekom posljednjih nekoliko godina posebno zainteresirani za antikonkurentsku praksu među najvećim tvrtkama Silicijske doline, a to je ipak najveći izazov s kojim se ovaj gigant društvenih medija suočava od svog postojanja, piše Mic.

Facebook monopolom ruši manje rivale

U priopćenju za javnost Federalnog povjerenstva stoji kako su akvizicije konkurentskog Instagrama 2012., kupnja mobilne aplikacije za slanje poruka WhatsApp 2014. i nametanje antikonkurentskih uvjeta programerima bili dio strategije kojom je Facebook želio zadržati monopol.

Te akvizicije, zajedno s akvizicijama mnogih manjih tvrtki koje je Facebook apsorbirao tijekom godina, pomogle su im da dosegnu trenutnu nevjerojatnu tržišnu vrijednost od 800 milijardi dolara.

Istragu je vodila njujorška državna odvjetnica Letitia James koja je jučer rekla “da već gotovo cijelo desetljeće Facebook koristi svoju dominaciju i monopolsku moć kako bi srušio manje rivale i ugušio konkurenciju, a sve na štetu svakodnevnih korisnika.”

Upravo Povjerenstvo je odobrilo akvizicije

Facebook će upotrijebiti punu snagu svog pravnog i političkog utjecaja za borbu protiv optužbi. Prema audio snimci koju je The Verge dobio prošle godine, Mark Zuckerberg rekao je da razbijanje tvrtke, što je predložila tadašnja predsjednička kandidatkinja Elisabeth Warren, smatra egzistencijalnom prijetnjom te da će se, u slučaju da ona pobijedi i ustraje na podjeli kompanije, boriti do pobjede.

Uz prisiljavanje Facebooka da proda svoju najveću imovinu, uspije li tužba, Facebook će trebati odobrenje državnih odvjetnika za sve kupnje veće od 10 milijuna dolara. Vrijedi spomenuti da je Federalno povjerenstvo za trgovinu odobrilo Facebookove akvizicije Instagrama i WhatsAppa, 2012. odnosno 2014. godine.

Platforme su u međuvremenu narasle i postigle dominaciju na tržištu, ali je postalo očito da zakonodavci sada bolje razumiju tehnološku industriju nego tada. Prije samo godinu i pol, tijekom antitrustovskih rasprava, postavljalo se pitanje jesu li zakonodavci dovoljno pametni da vode antitrustovske rasprave.

Zuckerberg se pokušao opravdati

Potpredsjednica Facebooka i glavna savjetnica Jennifer Newstead, kazala je kako je najvažnija činjenica u ovome slučaju koju komisija ne spominje, na 53 stranice teksta, to da su ove akvizicije oni odobrili. Vlada želi preinaku šaljući jezivo upozorenje američkom poslovanju da niti jedna prodaja nije konačna.

Prije kupnje Instagrama, Zuckerberg je nagovijestio da na Instagram gleda kao na prijetnju, a na akviziciju kao na način uklanjanja te prijetnje.

“Te firme tek su u nastajanju, ali mreže korisnika već postoje. Već sada su značajni brendovi, i ako nastave rasti, mogle bi nam predstavljati smetnju”, napisao je Zuckerberg u mailu 2012. godine o Instagramu i WhatsAppu. Zuckerberg je, u drugim e-mailovima, pokušao razjasniti da ne kupuje kompanije kako bi spriječio da se natječu s Facebookom, ali vrlo je teško to ne čitati na taj način.

Pojava novih manjih platformi

Predstojeća bitka u sudnici mogla bi trajati nekoliko mjeseci i imati trajni utjecaj na način funkcioniranja tehnoloških kompanija. Bude li Facebook prisiljen prodati Instagram ili WhatsApp, to će bitno utjecati na naš online život i način na koji međusobno komuniciramo.

Druge, manje ugrožene tvrtke će to ohrabriti da stvore nove inovativne platforme koje ne možemo još ni zamisliti, a to možda nije loše, zaključuje Mic.