Nekad je nužno odabrati stranu

Američka vlada zabranila je poslovanje China Telecomu, koji je u Americi već 20 godina

Premda je Biden zauzeo drugačiji ton prema Kini, odnosi između dviju država se nisu značajnije poboljšali

US President Joe Biden signs executive orders for economic relief to Covid-hit families and businesses in the State Dining Room of the White House in Washington, DC, on January 22, 2021. (Photo by Nicholas Kamm / AFP)
FOTO: AFP

Zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost, Washington je zabranio velikoj kineskoj telekomunikacijskoj tvrtki da djeluje u Sjedinjenim Državama, što je potez koji će sigurno ponovno pojačati napetosti između dva najveća svjetska gospodarstva, doznaje CNN.

Američka Federalna komisija za komunikacije u utorak je priopćila kako je naložila China Telecomu da prekine pružanje usluga u roku od 60 dana, navodeći svoja saznanja da je tvrtka “podložna iskorištavanju, utjecaju i kontroli kineske vlade”.

Kulminacija dugog spora

Ovaj postupak kulminacija je dugog spora s China Telecomom koji u SAD-u posluju gotovo dva desetljeća. Federalna agencija je priopćila da su prošloga prosinca dali priliku China Telecomu da pobije zabrinutost oko optužbi ali nisu uspjeli.

Ovo nije prvi puta da je China Telecom koji u Kini ima 370 milijuna mobilnih korisnika, na meti kaznenih akcija Sjedinjenih država. U siječnju je njujorška burza objavila da će izbaciti tri kineske telekomunikacijske dionice, uključujući i China Telecom, kako bi se uskladili s izvršnom naredbom koju je potpisao tadašnji predsjednik Donald Trump.

SAD posljednjih godina sankcijama cilja na kineske tvrtke

Naredbom je Amerikancima zabranjeno ulaganje u tvrtke za koje američka vlada sumnja da su u vlasništvu ili pod kontrolom kineske vojske. China Telecom je tada prestao trgovati u SAD-u. Dionice koje kotiraju u Hong Kongu pale su jučer za 0,7 posto.

Washington je posljednjih godina sankcijama ciljao i druge velike kineske tvrtke. Trump je 2019. godine američkim tvrtkama zabranio korištenje telekomunikacijske opreme iz izvora koje administracija smatra prijetnjama nacionalnoj sigurnosti, što je izravno utjecalo na kinesku tvrtku Huawei, glavnog globalnog dobavljača telekomunikacijske opreme. Huawei je dugo govorio da su privatna tvrtka neovisna o kineskoj vladi ali SAD ih optužuju da su prijetnja nacionalnoj sigurnosti.

Odnosi se nisu znatnije popravili nakon dolaska Bidena

Iako je predsjednik Joe Biden s Pekingom postigao drugačiji ton, odnosi Kine i SAD-a nisu se značajno poboljšali. Napetosti su se i pojačale kada je Biden izjavio da će Amerika stati u obranu Tajvana ako Kina napadne otok.

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova upozorilo je SAD da ne bi trebali slati pogrešne signale separatističkim snagama za neovisnost Tajvana. Iako Komunistička partija Kine nije nikada vladala Tajvanom, Peking smatra otok nerazdvojnim dijelom svog teritorija i više puta su prijetili da će upotrijebiti silu kako bi spriječili da Tajvan proglasi neovisnost, piše CNN.