Američki FCC odobrio je novi bežični način punjenja koji radi na udaljenosti od metra. Djeluje ozbiljno fora

Prvi realniji koncepti biti će predstavljeni na CES-u početkom 2018. godine

FOTO: Screenshot/Youtube

Američka Savezna komisija za komunikacije (FCC) odobrila je WattUp, novi bežični punjač koji radi na udaljenosti od oko jednog metra. FCC je tako zapravo odobrio prodaju ovog uređaja.

Dosadašnji standardi za bežično punjenje, Qi i PMA, zahtijevali su fizički kontakt između punjača i mobitela, odnosno, bilo je potrebno mobitel ili slični uređaj odložiti na sam punjač. Iako je takvo bežično punjenje za neke korisnike bilo praktično, problematično je što se mobitel tada praktički nije mogao koristiti.

WattUp ne ovisi o proizvođaču

Ovaj bežični punjač, koji je napravio startup Energous, funkcionira na način da električnu energiju pretvara u radio frekvenciju, koje se potom odašilje na kompatibilne uređaje u blizini. Način punjenja drugačiji je od nedavno predstavljenog Pi punjača, koji koristi električnu indukciju, pa WattUp nudi veći domet. U prijašnjim navodima, WattUp je spominjao čak 4,5 metara dometa, no čini se da će taj domet biti moguć nakon daljnjeg usavršavanja sustava.

WattUp punjač može istovremeno puniti više uređaja te bi u teoriji trebao raditi s različitim uređajima. Moguće je dakle istovremeno puniti mobitel, tablet, bežičnu tipkovnicu i slušalice, no samo pod uvjetom da su opremljeni kompatibilnim prijemnikom. WattUp ne ovisi o proizvođaču, stoga je primjerice moguće puniti odgovarajući Samsung mobitel s punjačem kojeg bi proizveo Sony. Dakle, slično je kao i Qi standard za punjenje.

Punjač bi mogao imati i medicinsku primjenu

Iako je sustav prvi puta demonstriran, za tehnološki svijet, davne 2014. godine, finalni koncepti proizvoda bit će demonstriran na CES-u 2018. godine. Najveći sajam potrošačke elektronike CES kreće 9. siječnja, no Energous je objavio kako ne planiraju predstaviti proizvode spremne za prodaju, već nešto naprednije prototipe.

Energous trenutno ima dvanaest partnera s kojima razvija proizvode. Jedan od zanimljivijih je koncept kojeg su izradili u suradnji s medicinskom kompanijom CVR Global. Integrirali su WattUp prijemnike u mjerne uređaje za pacijente koji se direktno postavljaju na kožu. Pacijentima bi se s takvim uređajima dalo više slobode kretanja na bolničkom ležaju, budući da nisu konstantno žicama povezani na neki uređaj. Naravno, jednako zanimljiv je i koncept namijenjen radnom stolu, gdje se istovremeno može puniti laptop, mobitel, te ostali bitni uređaji.