Analitičarka s Wall Streeta ima jako zabrinjavajuće predviđanje za Kinu

Prema Charlene Chu kinesko bi gospodarstvo trebalo početi tonuti

A man walks past an electric quotation board flashing the Nikkei key index of the Tokyo Stock Exchange (TSE) in front of a securities company in Tokyo on January 8, 2016. Tokyo's benchmark stock index started 2016 with a record New Year losing streak, as growing concerns about China's economy and geopolitical tensions battered investor spirits.      AFP PHOTO/Toru YAMANAKA / AFP / TORU YAMANAKA
FOTO: AFP

Jedna od vodećih analitičarki na Wall Streetu, Charlene Chu, koja je specijalizirana za kinesku ekonomiju, dala je dosta lošu prognozu za gospodarstvo ove azijske zemlje. To se posebno odnosi na njezin korporativni sektor čiji je veći dio počeo polako tonuti, piše Business Insider.

U Kini je trenutno u tijeku proces prelaska iz investicijske ekonomije u onu baziranu na potrošnji potrošača, a u tom procesu sekundarna industrija (u koju se ubrajaju tržište nekretnina i industrijska proizvodnja) snažno gube na svojoj profitabilnosti. “Očekujemo se da će rast kineskog BDP-a nastaviti usporavati u 2016. ponajviše zbog sve lošijeg stanja u sekundarnoj industriji koja čini 43 posto ukupne proizvodnje i čiji se rast srozao na rekordno niskih 1.2 posto”, izjavila je Chu.

Nemoguće je prekinuti trend pada

Dok se sekundarna industrija utapa u dugovima, stare kineske kompanije se ne razvijaju dovoljno brzo da bi pokrivale troškove kamata na njihove dugove. Iako kineski burzovni mešetari tvrde da će druge grane ekonomije spasiti situaciju, Chu smatra da to nije istina. “Iako se neki sektori i dalje razvijaju, oni neće uspjeti prekinuti trend pada u sekundarnoj industriji ove godine”, dodala je.

Agrikultura i sektor usluga su u 2015. narasli za 10.7 posto, što nije loš rezultat s obzirom na trendove u kineskoj ekonomiji. No da bi Kina ove godine ostvarila ciljani rast BDP-a za 6.5 posto, ti sektori će morati rasti puno brže. No kako će stare kineske kompanije propadati, puno ljudi će ostati bez posla, a to će značajno utjecati na pad potrošnje.