Analize kažu da ćemo uskoro gledati nešto poput industrijske revolucije, Internet of Things eksplodirat će do 2020.

Perma projekcijama, na internet će do 2020. godine biti spojeno 35 milijardi uređaja

set of  technology,internet of things, and digital media, Image: 250366196, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Stock Budget
FOTO: Profimedia, Stock Budget

Internet of Things, koncept povezivanja svih svakodnevnih uređaja na internet i tako temeljito promijeniti način na koji ljudi žive i rade, najavljuje se kao nova industrijska revolucija.

Prema procjenama analitičara Business Insidera, do 2020. godine na internet će ukupno biti spojeno 34 milijarde uređaja. Od ukupnog broja, 24 milijarde odnose se na IoT uređaje, a preostalih 10 milijardi odnosi se na pametne telefone, tablete, pametne satove i slično.

Eksplozija prihdoa do 2025.

Investicije u razvoj novih uređaja, sistemske integracije i rješenja za pohranu podataka, sigurnost i povezljivost iznosit će oko šest trilijuna dolara, koje će prema trenutnim projekcijama do 2025. godine generirati 12 trilijuna dolara prihoda.

Usvajanje Internet of Things rješenja predvodit će kompanije i industrija. U indusrijskim djelatnostima, IoT će postati neizbježan u proizvodnji, gdje prema istraživanju analitičke kuće PWC već oko 35 posto proizvođača u SAD-u koristi pametne senzore, a 10 posto ih planira uvesti u roku od godine dana.

IoT je snažno ulazi u industriju nafte, poljoprivredu i transport za koji se očekuje da će do 2020. godine na cestama biti 220 milijuna povezanih automobila, a tržište sigurnosne industrije do 2020. vrijedit će 840 milijuna dolara. Prava disrupcija očekuje se u biznisu s osiguranjima. Prema istraživanju SMA, 74 posto osiguravajućih kuća planira investirati u razvoj i implementaciju IoT strategija.

Disrupcija na tržištu osiguranja

Naime, više podataka za osiguravatelje znači bolju analitiku i kvalitetnije procjene rizika. Primjerice, stručnjak za ovo područje Vik Renjen, SVP Sutherland Global Services za Forbes je objasnio da će Internet of Things sustavi unijeti revoluciju unijeti, što će se primjerice osjetno odraziti u autoosiguranjima.

Prikupljanjem podataka o brzini, prijeđenim kilometrima, navikama skretanja i kočenja kroz IoT rješenja, dat će mnogo bolji uvid za procjenu rizika kod izdavanja polica osiguranja i definiranja visina premija. Na taj način osiguravajuće kuće će osigurati rast i smanjiti gubitke te povećati profitne marže.

Kompanije korištenjem IoT rješenja u poslovanju prikupljaju su masivne količine podataka iz kojih kompanije mogu izvući informacije o troškovima, lakše pronalaze prostor za njihovo smanjivanje, provode optimizacije poslovanja i efikasnije upravljanje, a tvrtke koje se ne prilagode, potonut će.