Angus Deaton dobitnik je Nobelove nagrade za ekonomiju za analizu potrošnje, siromaštva i socijalne skrbi

Povezao je individualne potrošačke navike s problemom nejednakosti

Odbor švedske središnje banke Riksbank dodijelio je ovogodišnju Nobelovu nagradu za postignuća u ekonomskoj znanosti Angusu Deatonu za analizu Potrošnje, siromaštva i socijalne skrbi.

“Predviđam past siromaštva. Vidjeli smo značajan pad u proteklih 20 godina koji će se, prema mojim prognozama, nastaviti”, izjavio je Deaton nakon dodjele priznanja. “Ali ne želim zvučati kao slijepi optimist”, dodaje Deaton.

Deaton se dotaknuo i problema nejednakosti. “Postojeći rastući trendovi u nejednakosti su vrlo zabrinjavajući u različitim kontekstima u svijetu.” Deaton je upozorio na ogromne naeriješene probleme povezane s klimatskim promjenama.

https://twitter.com/FinanzBizPlans/status/653554523324157952

Dugogodišnji profesor Princetona porijekom iz Škotske, koji je doktorirao na Cambridgeu, svoj uspon u ekonomskoj znanosti duguje ranijim radova od kojih je prvi zapaženiji teza Almost Ideal Demand System, odnosno Gotovo idealni sustava potražnje, objavljena 1980. godine. Njegova posljednja knjiga objavljena 2013. godine The Great Escape: health, wealth and the origins of inequality dobila je niz nagrada i priznanja struke.

Metodološki, Deaton spaja empirički i individualistički pristup i naglašava važnost proučavanja podataka o tome kako se ljudi i kućanstva ponašaju, smatrajući da “za izradu ekonomskih politika koje promoviraju socijalno blagostanje a smanjuju siromaštvo, prije svega moramo razumjeti individualni izbor potrošnje”.

Deatonom rad obuhvaća pitanja koja uključuju kako potrošači raspoređuju svoj novac na različita dobra, koliko troše i štede te na koji način mjeriti siromaštvo i blagostanje.