Apple je hitno ažurirao softver iPhonea zbog špijunskog softvera

Hitnim ažuriranjem otklonjen je sigurnosni propust u Appleovom iMessageu

FOTO: Unsplash

Apple je hitno ažurirao svoj softver za iPhone kako bi otklonio kritičnu ranjivost za koju nezavisni stručnjaci kažu da je ozloglašeni nadzorni softver kojim se špijunirao saudijski aktivist, javlja CNN. Stručnjaci iz Citizen Laba, Sveučilišta u Torontu rekli su da je softver u upotrebi od veljače i da je korišten za postavljanje Pegasusa, špijunskog programa izraelske tvrtke NSO Group koji je navodno korišten za nadgledanje novinara i zagovornika ljudskih prava u više zemalja.

Hitno ažuriranje koje je Apple objavio jučer zatvara rupu u softveru iMessage koja je hakerima omogućavala dase infiltriraju u korisnikov telefon bez da korisnik klikne na bilo koju vezu, prema CitizenLabu.

Ivan Krstić: ‘Brzo smo riješili problem’

“Napadi poput ovih su vrlo sofisticirani, razvoj košta milijune dolara, često imaju kratak rok trajanja i koriste se za ciljanje određenih pojedinaca”, rekao je Ivan Krstić voditelj Appleovog tima za Security Engineering and Architecture. Krstić je kazao da je Apple brzo riješio problem popravka softvera te da ova ranjivost ne prijeti velikoj većini korisnika. Ipak, sigurnosni stručnjaci potaknuli su korisnike da ažuriraju svoje mobilne uređaje radi zaštite.

Izraelska NSO Grupa u priopćenju, ne osvrćući se na navode, samo kaže da će nastaviti pružati obavještajnim i policijskim agencijama širom svijeta tehnologije za spašavanje života u borbi protiv terorizma i kriminala. Ranije su ustvrdili da se ovaj softver prodaje samo provjerenim kupcima u svrhu suzbijanja terorizma i provođenja zakona.

Softverom su špijunirani disidenti i novinari

Stručnjaci, međutim, kažu da su otkrili više slučajeva gdje je ovaj softver bio postavljen disidentima i novinarima. Analitičari Citizen Laba 2019. godine su utvrdili da je Pegasus korišten na mobitelu supruge ubijenog meksičkog novinara. U tužbi podignutoj 2019. godine Facebook je optužio NSO Group da je sudionik u hakiranju 1400 mobilnih uređaja koji koriste WhatsApp.

Porast alata za mobilno hakiranje koji se lako koriste, dao je vladama cijelog svijeta novo i prikriveno sredstvo ciljanja protivnika. Sofisticirani špijunski softver NSO Group i drugih dobavljača navodno se koristi od Uzbekistana do Maroka. Porast špijunskog softvera potaknuo je u kolovozu skupinu stručnjaka UN da zatraže moratorij na prodaju takvih alata za nadzor. Vijeće UN je kazalo da bi zabrana trebala ostati na snazi sve dok vlade ne uvedu stroge propise koji jamče upotrebu u skladu s međunarodnim standardima o ljudskim pravima, prenosi CNN.