Apple je po objavi rezultata izgubio 40 milijardi dolara svoje tržišne vrijednosti. Evo što to zapravo znači

Cijena dionice je po objavi rezultata pala za osam posto

Customers queue inside an Apple store in Hong Kong on September 25, 2015.  Apple was urged to act as rights campaigners said a Chinese touchscreen glass supplier to the smartphone giant was exploiting factory workers. AFP PHOTO / Philippe Lopez
FOTO: AFP

Izvješće o padu prodaje Applea i nešto slabiji financijski rezultati, izazvali su priličnu nervozu investitora diljem svijeta. Iako si iz Applea najavili što očekivati od proteklog kvartala, po objavi pada prihoda koji je s ostvarenih 50,6 milijardi dolara za 13 posto niži od 58 milijardi dolara ostvarenih lani, cijena dionice pala je za osam posto.

Pad cijene dionice na oko 96 dolara izbrisao je 40 milijardi tržišne vrijednosti kompanije. Za usporedbu, iznos od 40 milijardi dolara jednak je tržišnog vrijednosti cijelog Netflixa.

Ako se pitate tko je izgubio sav taj novac, prvo treba razjasniti da se ovdje zapavo ne radi o novcu nego o vrijednosti neke imovine. S druge strane, na gubitku su investitori koji su svoja sredstva uložili u S&P 500 indeksni fond, jer što je veća tržišna kapitalizacija neke kompanije, to je kompanija više zastupljena u portfelju.

Radi se o indeksnim ETF-ovima i fondovima koji repliciraju kretanje S&P-a. S&P indeks je indeks vagan na osnovi težine kapitalizacije, drugim riječima što dionica ima veću tržišnu kapitalizaciju to ima veću težinu u indeksu. S obzirom da je Apple dionica najveće kapitalizacije, ima najveću težinu, i najveći utjecaj na kretanje indeksa.

Iako ovaj pad vrijednosti dionice samo po sebi nije pretjerano dramatičan, mnogo je važniji utjecaj ove važne dionice na sentiment na tržištu. Naime, kako Apple ima težinu od otprilike 3,2 posto u S&P indeksu, pad Appleove dionice za oko osam posto znači da će indeks biti manji za 0,25 posto.

Švicarska narodna banka jedan od većih dioničara

Pad vrijednosti dionica osjetit će Švicarska centralna banka, inače aktivni investitor u različite vrijednosnice, od dionica preko obveznica i valuta, i jedan od većih dioničara Applea.

Tijekom 2015. kada je pala vrijednost Appleovih dionica, Švicarska nacionalna banka je kupovala na veliko. U tom su razdoblju udvostručili svoj udjel, koji je krajem godine 10,4 milijuna dionica vrijednih oko milijardu dolara. Drugim riječima, padom vrijednosti od osam posto, vrijednost njihovog udjela manja je za 80 milijuna dolara.

Zaključak da je Apple već dosegnuo vrhunac i da sada ulazi u silaznu putanju bio bi ne samo preuranjen nego vrlo vjerojatno i potpuno pogrešan. Na oscilacije u poslovanju nisu imune ni najveće kompanije na svijetu, i pad prodaje nakon 13 godina rekordnog rasta ne znači da je s rekordima u pogledu rasta zauvijek gotovo.