Apple je razmatrao lansirati iMessage na Androidu još 2013. godine. Brzo su odlučili da im je pametnije to ne učiniti

Apple bi lansiranjem iMessagea na drugim platformama izgubio jednu od velikih prednosti iOS

FOTO: Apple Inc.

U dugom sudskom sporu između izdavača igara Epica i Applea osvanule su do sada nepoznate informacije o tome da je Apple kanio dovesti iMessage na Android još 2013. godine. Ta funkcija, predstavljena 2011. godine, omogućila je korisnicima Apple uređaja slanje poruka internetom umjesto SMS-om, a poruke su bile sinkronizirane na sve Apple uređaje povezane s korisničkim računom. Naravno, postoje druge platforme za razmjenu poruka poput WhatsAppa, dostupnih na Androidu i iOS-u, no niti jedna nije tako duboko integrirana u operativni sustav iOS.

No, ideje o dovođenju iMessagea na Android su brzo uklonjene, budući da su Appleovi direktori zaključili da im taj potez mogao naškoditi, odnosno, da bi im mogao oduzeti prednost nad konkurencijom. Prema svjedočenju Eddyja Cuea, potpredsjednika zaduženog za internetski softver i usluge, Apple je mogao stvoriti verziju za Android koja bi bila kompatibilna s iOS-om, te koja bi omogućila izmjenu poruka s jedne na drugu platformu, bez ikakvih ograničenja, piše 9to5mac.

Svjesni su značaja iMessagea

U lancu e-mail poruka oko te teme oglasio se i Craig Federighi, potpredsjednik zadužen za razvoj softvera i iOS, koji je rekao kako bi “iMessage na Androidu uklonio prepreku koju ‘obitelji s iPhoneima’ imaju kada svojoj djeci kupuju Androide”. Time je ustvari rekao da su roditelji koji koriste iPhonea primorani svojoj djeci kupovati iPhone mobitele ako žele s njima komunicirati iMessageom, umjesto često jeftinijih Android mobitela.

Tijekom 2016. godine jedan bivši Appleov zaposlenik komentirao je da je glavni razlog zašto ljudima teško pada napustiti “Apple svemir” iMessage. “iMessage ozbiljno osigurava ostanak korisnika u Appleovom ekosustavu. Lansiranje iMessagea na Androidu će nam napraviti više štete nego koristi. Ovaj e-mail dočarava zašto”, prokomentirao mu je tada Appleov šef marketinga Phil Schiller.

Nismo saznali ništa iznenađujuće

Uz iMessage, Epic navodi da i niz drugih Appleovih usluga doprinosi tome da korisnici teže napuštaju njihov ekosustav. Jedan od glavnih primjera je sustav za videopozive FaceTime, koji je Steve Jobs predstavio na konferenciji 2010. godine. Jobs je tada rekao kako će FaceTime biti industrijski standard i da će biti otvoren za sve druge platforme, no danas, 11 godina nakon te najave, FaceTime je i dalje dostupan samo na Appleovim uređajima.

Iz ovih informacija otkrivenih u sklopu sudskog spora između Epica i Applea nismo saznali ništa previše iznenađujuće. Sasvim je logično za očekivati da će Apple ekskluzivnim softverom privlačiti svoje korisnike, te jednom kada ih privuče, pokušati zadržati na platformi. Time Apple osigurava dugogodišnje i odane korisnike, koji će od njih sasvim izgledno dugi niz godina kupovati nove uređaje. Ono što je pak novo je to da su uopće, makar vrlo kratko, razmatrali dovesti tu funkciju na Android, nešto što developeri i hobisti pokušavaju napraviti već godinama bez Appleovog blagoslova.