Apple je sinoć predstavio nove MacBook Pro laptope s kojima je, pomalo neočekivano, poslušao svoje kupce

Vraćeni su dugo priželjkivani utori, no dodan je i urez na vrhu ekrana

FOTO: Apple

Zanemarimo na trenutak da je Apple svoju jučerašnju prezentaciju počeo s novom verzijom bežičnih slušalica AirPodsa, novom razinom pretplate za Apple Music i novom bojom za zvučnik HomePod Mini. Prave zvijezde jučerašnjeg predstavljanja bile su snažnije verzije već sada snažnog M1 procesora temeljenog na ARM arhitekturi, te novi MacBook Pro, prvi bitni redizajn tog Appleovog laptopa u posljednjih pet godina.

Gotovo godinu dana nakon predstavljanja svog prvog procesora M1 namijenjenog za laptope, temeljenog na ARM arhitekturi koja se koristi u procesorima za njihove mobitele i tablete, Apple je predstavio M1 Pro i M1 Max verzije namijenjene za profesionalne korisnike. Prošlogodišnji M1 bio je pravo malo tehnološko čudo, koji je sa znatno nižom potrošnjom energije nudio znatno bolje performanse od konkurencije. Tako se taj procesor našao u MacBook Airu, šarenom iMacu, te prošlogodišnjem MacBook Prou.

Brutalno jaki procesori

Obje osnažene verzije M1 procesora sada imaju do deset jezgri, od kojih je maksimalno osam snažnijih, te dvije energetski učinkovitije jezgre. Ono što ih razlikuje su grafičke sposobnosti. M1 Pro ima maksimalno 16-jezgreni grafički procesor, dok M1 Max ima 32-jezgreni. Usporedbe radi, prošlogodišnji M1 imao je u svojoj najsnažnijoj verziji osam grafičkih jezgri. Druga razlika je u RAM memoriji. M1 Pro podržava do 32 GB RAM s 200 GB/s propusnosti, dok M1 Max te vrijednosti udvostručuje, na 64 GB RAM s 400 GB/s propusnosti.

Ovim specifikacijama, Appleovi novi MacBook Pro modeli trebali bi posramiti i standardne M1 laptope, ali i sasvim izgledno MacBook Pro modele s Intel i9 procesorima. Prošlogodišnji MacBook Pro i nije bio ništa posebno spram MacBook Aira. Performanse su im bile gotovo identične, no zbog dodatnog ventilatora u usporedbi s Airom, Pro je postigao nešto dulje vrijeme pri vršnim performansama, primjerice pri obradi videosadržaja.

Ta činjenica bila je istovremeno dokaz snage M1 procesora, pa je mnogima već i Air bio više nego dovoljno snažan, a s druge strane to je bio znak kako Apple mora predstaviti nešto novo za svoje “Pro” korisnike. Za sada ne postoje nikakve konkretne usporedbe snage, osim relativno maglovitih brojki koje Apple navodi. Kažu kako su novi procesori 1,7 puta snažniji od konkurentskih osmojezgrenih “PC čipova” u laptopima.

Pro korisnicima je vraćeno ono što im je ‘oduzeto’

Novi M1 Pro i M1 Max procesori svoj dom će za sada pronaći u redizajniranom MacBook Prou, a za očekivati je da će Apple u nekom trenutku predstaviti iMac Pro, Mac Mini Pro i Mac Pro. Prošle verzije MacBook Proa i nisu bile najsvjetlije točke u Appleovoj povijesti. Na račun tih modela godinama su sipale kritike na sve strane, od grozno nepouzdane tipkovnice, blesavog TouchBar ekrana ugrađenog iznad tipkovnice, oduzimanja svih utora osim USB-C-a, ukidanje MagSafea, delaminacija ekrana na ranijim modelima i sveg ostalo što se pojavilo.

No, čini se kako je Apple, pomalo neočekivano, poslušao svoje korisnike i vratio im ono “što im je oduzeo”. Novi MacBook Pro laptopi dolaze u dvije veličine, od 14,2 i 16,2 inča, što prati i povećanje rezolucije. Dodana je visoka stopa osvježenja ekrana od 120 Hz, a dodan je i Promotion dostupan na ovogodišnjim iPhone Pro modelima i već dugo na iPad Pro modelima. Ekran se temelji na mini LED tehnologiji, koja je debitirala na trenutnom 12,9 inčnom iPad Pro modelu, a zbog koje se preciznije mogu osvijetliti dijelovi ekrana, što bi trebalo nuditi bolji kontrast.

Nitko se nije nadao, niti htio, urez na vrhu ekrana

Ono što ama baš nitko na svijetu od Applea nije tražio je ubacivanje njihovog “notcha”, sada već godinama karakterističnog za njihove iPhone modele, u ekran MacBook Proa. Obrubi oko ekrana su najtanji do sada, a kutevi vrha ekrana su zaobljeni, što izgleda fantastično, no na sredini ekrana nalazi se golemi urez. U njemu se nalazi 1080p web kamera. I to je to. Ne, u urezu nema FaceID-a za skeniranje lica.

To cijelu priču čini još tragičnijom, posebice kada se uzme u obzir kako konkurencija, često i jeftinija konkurencija, ima samo nešto malo veće obrube, u koje uspijeva ugurati kameru koja je, valja reći, vjerojatno nešto niže kvalitete od ove Appleove. Ali, barem je ekran u cijelosti neprekinut. S druge strane, Apple je dobio još jedan element po kojem će njihovi laptopi postati prepoznatljivi. Možemo se samo nadati da taj notch neće postati trend koji će slijediti i drugi proizvođači.

Uklonjeni su svi problemi s MacBook Pro?

No, kako je Apple poslušao svoje Pro kupce? Pa najvećim dijelom jer su vratili utore i popravili, kažu jednom za uvijek, tipkovnicu. Ona se sada ne bi trebala pokvariti zbog par zrnaca prašine, no treba istaknuti da je Apple još prije par godina znatno unaprijedio pouzdanost tipkovnica. Dodan je čitač za SD kartice, kakve koriste većina kamera, a sa sada vraćenim HDMI utorom će se lako moći spojiti na monitore ili TV. Vratio se i MagSafe, punjač s magnetnim kabelom koji je bio jedna od najistaknutijih karakteristika starijih MacBook Pro modela. Taj će punjač biti priložen u pakiranju uz laptop, no korisnici će laptop i dalje moći puniti s USB-C punjač spojenim na jedan od tri USB-C porta. No, vjerojatno nešto sporije budući da je MagSafe punjač snažniji.

MagSafe je sada u trećoj generaciji, nije kompatibilan s prijašnjim MagSafe2 utorom, a nema nikakve veze s MagSafeom koji se koristi na iPhoneima. Ta dva standarda dijele samo ime. No, ipak postoji nešto što Apple nije vratio. Riječ je o klasičnom USB-A utoru, za koji će Pro korisnici i dalje morati nositi adapter. No, tržište već par godina ima tendenciju se odmicati od USB-A utora i kablova, pa se pretpostavlja da će nedostatak tog utora s vremenom biti sve manji problem.

Zbog ARM arhitekture procesora, očekuje se da će autonomija rada na bateriji novih MacBook Pro laptopa biti sjajna. Apple navodi da će manja 14-inčna verzija laptopa moći 17 sati reproducirati video, dok će veća od 16 inča izdržati 21 sat. Oba laptopa podržavaju brzo punjenje, prvi puta na Appleovim laptopima, pa će baterija doći do 50 posto kapaciteta u oko 30 minuta punjenja. Ono što neće sigurno šokirati nikoga je poprilična cijena. Početna cijena za 14-inčni model s osmojezgrenim procesorom i 14-jezgrenom grafikom sa 16 GB RAM i 512 GB pohrane kreće od 1999 dolara. Veći s 10 CPU jezgri, 16 grafičkih jezgri, 16 GB RAM i 512 GB pohrane kreće od 2499 dolara.

Možda je ipak krpica bila najveća zvijezda jučer?

Kako smo napomenuli, Apple je na početku eventa najavio treću generaciju AirPods slušalica. One sada imaju novi dizajn (prvi novi od 2016. godine) koji podsjeća na AirPods Pro, odnosno, one su fizički znatno manje. Unaprijeđena im je kvaliteta zvuka, a uvedeno je i MagSafe punjenje za kućište. Novi AirPodsi su sada i vodootporni s certifikatom IPX4, a ukupna autonomija im je 30 sati. Ono što im nedostaje, obzirom na poprilično visoku cijenu od 179 dolara, je aktivno uklanjanje buke koje se može pronaći kod konkurencije po istoj cijeni.

Na kraju, sudeći po Twitteru, možda je ipak najveća zvijezda sinoć bila krpica za čišćenje Apple uređaja po cijeni od 19 dolara. Ne samo zbog cijene i blesave premise da Apple prodaje krpicu za čišćenje uređaja, već i zbog toga što su sastavili listu kompatibilnosti. Krpica je tako kompatibilna, primjerice, sa svim iPhoneima od iPhonea 4 na ovamo. iPhone 3G, 3GS i originalni iPhone nisu podržani. Čak se Mark Gurman, analitičar koji daje poprilično točne pretpostavke o novim Appleovim proizvodima čudio famoznoj krpici.