Apple je upravo dobio veliku podršku u sukobu desetljeća s FBI-om. Uz njega stoje Facebook i Twitter

Kažu kako će se agresivno boriti protiv pokušaja FBI-a

FOTO: AFP/AFP

Facebook i Twitter pridružile su se Appleu i dale toj kompaniji podršku u njihovom sukobu s FBI-em. Obećali su kako “stoje uz Apple” i da će se “agresivno boriti” protiv pokušaja da se oslabi enkripcija, piše Guardian.

Podsjetimo, Eskalacija spora između tehnološkog diva i američkih vlasti odnosi se na odbijanje šefa Applea Tima Cooka da udovolji zahtjevu američke vlade za pristup operativnom sustavu i svim podacima iPhonea koji je koristio napadač u krvoproliću u San Bernardinu.

“Osuđujemo terorizam i imamo potpunu solidarnost sa žrtvama terora. Onima koji slave, promiču ili planiraju terorističke napade nije mjesto na našim servisima”, stoji u priopćenju Facebooka.

Jeziva nastojanja

“Pa ipak, i dalje ćemo se agresivno boriti protiv zahtjeva koji bi tvrtkama oslabio sigurnost svojih sustava. Ti zahtjevi će stvoriti jeziv presedan, te će opstruirati poduzetnička nastojanja da osiguraju svoje projekte”, nastavlja Facebook.

Neposredno prije toga CEO Facebooka Jack Dorsey objavio je na Twitteru: “Stojimo uz Tima Cooka i Apple (i zahvaljujemo mu za njegovo vodstvo)!”.

Podrška i iz Silicijske doline

Podrška obiju kompanija prati javnu izjavu brojnih istaknutih ličnosti iz Silicijske doline, uključujući CEO-a Appleovog najvećeg rivala Google, koji je u srijedu napisao da je “zahtijevanje tvrtki koje će omogućiti hakiranje korisnika i podataka… može biti zabrinjavajući presedan”.

Iakosu tehnološke kompanije uglavnom na istoj strani kada je u pitanju nadzor, najnovija epizoda pokazala je najveću razinu solidarnosti u određenom sukobu s vladom do sada.

Savezni sudac naredio je Appleu da stvori i digitalno potpiše softver koji bi lakše mogao pogoditi šifru za iPhone 5c. Uređaj je pripadao Syedu Farooku, jednog od ubojica u masovnoj pucnjavi u zgradi vlade u blizini Los Angelesa, California. FBI je rekao kako nisu mogli probiti u iPhone zbog Appleovih sigurnosnih mjera.

Sporni softver

Ta ideja straši tehnološke kompanije zbog nekoliko razloga, nastavlja Guardian. Odvjetnici tih tvrtki tvrde da bi, ako ih vlada može prisliti na izradu takvog softvera, to uništilo povjerenje koje potrošači imaju u sigurnosne dodatke tech tvrtki.

Ako se ovaj presedan postavi, tvrde odvjetnici, što će zaustaviti suca da prisili Apple ili Google da pomognu FBI-u da postave sustav za prisluškivanje na telefon osumnjičenog? FBI i Bijela kuća reki su istražiteljima da su u ovom slučaju zainteresirani ući samo u Farookov telefon.

Koliko je situacija ozbiljna, pokazuje i činjenica da su predsjednički kandidati Demokratske stranke SAD-a Bernie Sanders i Hillary Clinton osvrnuli su se i na taj sukob tijekom debate u Las Vegasu, Nevadi 18. veljače. Oboje su rekli kako bi željeli naći sredinu, te su izbjegli zauzimanje strane.

Tema predsjedničke debate

“Ja sam na obje (strane). Ovo je vrlo komplicirano pitanje”, rekao je Sanders. Jako se bojim “velikog brata” u SAD-u, a to znači ne samo da bi savezna vlada mogla ući u vaše e-mailove ili znati koje ste knjige posudili u knjižnici… Jako sam zabrinut oko toga. S druge strane, isto tako sam zabrinut zbog mogućnosti novog terorističkog napada na našu zemlju”, kazao je Sanders.

Clinton je rekla ovako: “Ovo je jedna od najtežih dilema s kojima smo suočeni…Ono što stalno pozivam je da vlada i naše velike tech tvrtke shvate što je put prema naprijed… Vidim obje strane, i mislim da većina građana vidi obje strane… Ja sam se stvarno izjasnila da bi vlada i tehnološke tvrtke trebale nastaviti raditi zajedno…”