Apple poručuje kako će drastičnom odlukom Europske komisije stradati investicije i radna mjesta u Europi

CEO Applea Tim Cook napisao je pismo korisnicima

(FILES) This file photo taken on June 13, 2016 shows the Apple logo displayed on a screen at Apple's annual Worldwide Developers Conference presentation at the Bill Graham Civic Auditorium in San Francisco, California.
Apple on August 29, 2016 sent out invitations to a "special event" on September 7 in San Francisco, where it is expected to unveil a new iPhone model. In the company's usual enigmatic style, it provided little more that the date, time and place to the invitation-only gathering set for the Bill Graham Civic Auditorium near San Francisco City Hall.
 / AFP PHOTO / GABRIELLE LURIE
FOTO: AFP/AFP

“Prije 36 godina, dugo prije predstavljanja iPhonea, iPoda ili Maca, Steve Jobs pokrenuo je prve Appleove operacije u Europi. U to vrijeme, kompanija je znala da će u cilju služenja kupcima u Europi, ovdje trebati bazu. U listopadu 1980. godine, Apple je otvorio tvornicu u Corku, Irskoj sa 60 zaposlenih”, počinje svoje pismo CEO Applea Tim Cook nakon što je objavljeno kako je Europska komisija naložila Appleu da mora platiti 13 milijardi eura poreza Irskoj plus kamate.

Cook nastavlja kako je Cork u to vrijeme patio od visoke nezaposlenosti i ekstremno niskih ekonomskih investicija. Danas, Apple zapošljava oko 6000 ljudi diljem Irskom, a velik dio, uključujući i neke od prvih zaposlenika još uvijek se nalaze u Corku.

Početak u Corku

Appleov uspjeh, nastavlja Cook, pomogao je stvoriti i održati 1.5 milijuna radnih mjesta diljem Europe – one u Appleu, kao i one u kompanijama koje surađuju s Appleom. “Kako je naš posao rastao kroz godine, postali smo najveći porezni obveznik u Irskoj, najveći porezni obveznik u SAD-u, i najveći porezni obveznik u svijetu.

Tijekom godina, dobili smo upute od irskih poreznih vlasti o tome kako poslovati u skladu s irskim poreznim zakonom – iste savjete koje na raspolaganju imaju sve tvrke koje posluju tamo. U Irskoj i svakoj drugoj kompaniji gdje radimo, Apple poštuje zakon i plaća poreze koje duguje”, piše Cook.

Ponovno pisanje Appleove povijesti

Šef Applea kaže kako “Europska komisija pokušava ponovno napisati Appleovu povijest u Europi, ignorirajući irske porezne zakone”. Tvrde kako kazna nema uporište u činjenicama i zakonu te kako nikad nisu tražili niti dobili posebne ponude. “Sada se nalazimo u neobičnoj poziciji – naređeno nam je da retroaktivno platimo dodatne poreze vladi koja kaže da im ne dugujemo ništa više od onog što smo već platili”.

U korijenu problema je, nastavlja Cook, koja država skuplja novac, a ne koliko Apple plaća poreza. “Porezi za multinacionalne kompanije su kompleksni, no temeljno načelo prepoznato je diljem svijeta: dobit trgovačkog društva treba oporezivati u državi u kojoj je vrijednost stvorena. Apple, Irska i SAD se slažu oko tog principa.

Zalažu se za poreznu reformu

U Appleovom slučaju, gotovo sva naša istraživanje i razvoj odvija se u Kaliforniji, tako da se velika većina naše dobiti oporezuje u Sjedinjenim Državama. Europske tvrtke koje posluju u SAD-u oporezju prema istom principu. No, Komisija sada retroaktivno poziva na promjenu tih pravila.”, piše Cook.

“Osim očite štete za Apple, najdublje i najštetnije djelovanje ovog rješenja bit će efekt koji će ovo pravilo ostaviti na investicije i stvaranje poslova u Europi. Prema teoriji Komisije, svaka država u Irskoj i diljem Europe je odjednom u riziku da bude podvrgnuta porezima i zakonima koji nisu nikad postojali”, nastavlja.

Kaže kako Apple već dugo podržava međunarodnu poreznu reformu s ciljem jednostavnosti i jasnoće. Zaključuju kako ti zakoni ne bi trebali djelovati retroaktivno i kako čvrsto vjeruju da će činjenice i pravna načela na kojima se temelji EU na koncu prevladati.