ArcelorMittal uvodi revolucionarnu tehnologiju za smanjenje CO2 (koriste bakteriju iz zečjih crijeva)

Klorstridija zarobljava ugljični monoksid i pretvara ga u etanol - gorivo

FOTO: AFP

Najveći svjetski proizvođač čelika ArcelorMittal uložio je 87 milijuna eura u novu tehnologiju za smanjenje emisije stakleničkih plinova. Tehnologiju čikaške bioinženjerske kompanije LanzaTech prvo će uvesti u svojoj čeličani u Ghentu u Belgiji. LanzaTech koristi bakteriju koji se prirodno nalazi u zečjim crijevima,a koja otpadni plin pretvara u gorivo. U čeličanama se u procesu topljenja oslobađa C02.

LanzaTech koristi jednu vrstu bakterije klorstridija, poznatije kao čest uzročnik bolničkih infekcija, koja zarobljava ugljični monoksid i pretvara ga u etanol. Čeličana u Ghentu pomoću nje će proizvoditi oko 47.000 tona bioetanola godišnje i prodavati ga kao nusproizvod za pogona automobila, industrijskih vozila i aviona.

Pilot-tvornica ArcelorMittala počet će raditi 2017.

Iako se ugljični monoksid ne smatra stakleničkim plinom, navodno je dokazano da povećava koncentraciju ozona u nižim slojevima atmosfere i tako utječe na promjene klime. “Tako opasnost za okoliš pretvaramo u financijsku priliku.” opisuju svoju logiku u LanzaTechu.

Ovu tehnologiju LanzaTecha već koriste neke čeličane u Kini i Tajvanu, a sustav koji se ugrađuje u pilot-tvornicu Ghentu je 30 puta veći od azijskih. Čeličana koja će proizvoditi i bioetanol trebala bi proraditi 2017. Dokaže li se komercijalna isplativost, tehnologija će se primijeniti u svim svjetskim pogonima ArcelorMittala, a riječ je o tvornicama u 19 zemalja u kojima je lani proizvedeno 93,1 milijun tona čelika. ArcelorMittal proizvodi dvostruko više čelika od svojih najbližih konkurenata.

Primjer što se može postići novom tehnologijom

“Ovo partnerstvo je primjer onoga što se može postići sa sadašnjim mogućnostima smanjenja emisije ugljičnog dioksida i podrškom ekonomiji nižih emisija.” rekao je u priopćenju potpredsjednik ArcelorMittala za inovacije Carl Mare “Čelik se proizvodi kemijskim procesima koji stvaraju visoke razine otpadnih plinova. Ova nova tehnologija omogućit će nam da pretvaranjem dijela plinova u gorivo napravimo značajan utjecaj na stanje okoliša.”