Aukcija za koncesije na vađenje nafte u Meksičkom zaljevu bila je totalni debakl (i tržište je to ozbiljno shvatilo)

Kompanije su pokazale najmanji interes u gotovo 30 godina

FOTO: Tumblr

Američka aukcija koncesija za eksploataciju nafte u Meksičkom zaljevu održana u srijedu, prema ocjenama strunjaka doživjela je totalni debak. Niske cijene nafte i smanjivanje troškova u naftnim kompanijama odgovorni su na najmanji interes za koncesije od 1986. i to je znak koji treba ozbiljno shvatiti, piše u četvrtak The New York Times.

Naftne kompanije dramatično režu troškove, uglavnom na istraživanju i troškovima logistike. Dosad je većina kompanija tvrdila da neće smanjivati proizvodnju jer očekuju ponovni, snažan rast cijena. Ali u zadnjih mjesec dana raspoloženje se mijenja jer se čini sve izglednijim da se cijena neće oporaviti do 2017.

Zalihe nafte značajno rastu

Cijene sirove nafte u Americi na dan aukcije pale su više od četiri posto i približavaju se psihološkoj granici od 40 dolara po barelu. Prije godinu dana cijena je bila iznad 100 dolara po barelu. Na aukciju se javilo svega pet kompanija koje traže koncesije za 33 polja. Ponudile su ukupno 22,7 milijuna dolara.

Atmosferu je dodatno pogoršao novi izvještaj američkog Ministarstva energetike koji je smanjio projekcije cijena nafte i upozorio na pojačani rast zaliha.

U kratkoročnoj prognozi to ministarstvo predviđa povećanje domaće proizvodnje sa 8,7 milijuna barela dnevno na 9,4 milijuna barela dnevno ove godine, a 2016. povratak na 9 milijuna barela. Uz veću ponudu iz Iraka i Saudijske Arabije, višak nafte na globalnom tržištu procjenjuje se na dva milijuna barela dnevno i u Americi bi se uskoro mogao pojaviti problem skladištenja.

Znakovito je tko nije došao na aukciju

Analitičari više pričaju o tome tko nije došao na američku aukciju nego o kompanijama koje su došle. Na aukciji su najviše ponuda dali BHP Billiton i Anadarko Petroleum. Ali tri diva, ExxonMobil, Shell Oil i Chevron koji dominiraju Meksičkim zaljevom, izostali su jer moraju štititi dividende svojih dioničara.

Platforme na moru jedan su od naskupljih načina vađenja nafte, a Meksički zaljev najdinamičnija regija na svijetu, unatoč katstrofalnom izlijevanju 2010. Ove i iduće godine tamo će početi 13 novih projekata. Proizvodnja će se do kraja 2016. povećati s 1,4 milijun barela na 1,6 milijun barela dnevno, pa će to ublažiti efekte činjenice da se u proteklih godinu dana broj bušotina na kopnu tamo smanjio 60 posto.