Autonomna podmornica po prvi put je snimila što se nalazi ispod glečera na Antarktici

Ovo je prvi puta da su znanstvenici mogli doći ispod podnožja glečera

FOTO: Icefin Robot/Facebook

Glečeri Antarktike imaju golemi utjecaj na globalnu klimu, poglavito zbog svojeg topljenja zbog klimatskih promjena, što podiže globalnu razinu mora. Međutim, teško je prepoznati koliki je zapravo utjecaj globalnog zatopljenja na glečere, budući da se antarktička glečerska regija mijenja užasno brzo. Znanstvenici su tom problemu ipak doskočili uz pomoć novog alata, autonomnom podmornicom Icefin.

Tom podmornicom je po prvi puta snimljeno što se nalazi ispod glečera Thwaites na Antarktici. Icefin je istraživao nepristupačan podmorski teren koristeći sonar, te niz kemijskih i bioloških senzora, kako bi skupio informacije o oceanu i sastavu samog glečera. Znanstvenici tvrde da bi se Icefinom mogli istraživati drugi oceani u našem Sunčevom sustavu, poput oceana ispod ledenog pokrivača Saturnovog mjeseca Enceladusa.

Ekstremni vremenski uvjeti oko glečera

“Dizajnirali smo Icefin kako bismo konačno mogli doći do najnižih razina glečera, gdje su istraživanja do sada bila gotovo nemoguća, ali tamo se istovremeno promjene događaju veoma brzo”, objasnila je Britney Schmidt, glavna znanstvenica Icefin projekta.

Dovođenje Icefina u jedan od najnepristupačnijih dijelova Zemlja bio je golem izazov. Temperature koje dosežu i ispod -30 stupnjeva Celzijusa, popraćene su snažnim vjetrovima. Kako bi znanstvenici doveli podmornicu ispod glečera, morali su bušiti oko 800 metara kroz glečer, koristeći vruću vodu.

Premda je podvig podmornice impresivan, zapanjujući su i podaci koje je pronašla. Topljenje glečera Thwaites uzrokovalo je podizanje razine mora za četiri posto, a ta regija je jedna od najpromjenjivijih na svijetu. Ustanovili su također da se količina leda koja otpada s glečera udvostručila u posljednjih 30 godina.