Bebi na odbačenom otoku prvi je put dronom dostavljeno cjepivo i to bi zbilja mogla biti velika stvar

Ovaj važan projekt realizirao je UNICEF u suradnji s ministarstvom zdravstva male otočne države Vanuatu

FOTO: UNICEF

Jednomjesečni dječak Joy Nowai prvi je na svijetu primio cjepivo koje je dostavljeno dronom. Beba Joy živi u otočnoj državi Vanuatu, gdje jedno od petero djece nije cijepljeno, a zbog nepristupačnog terena teško im je dostaviti cjepivo. Ministarstvo zdravstva Vanuatua zato je s UNICEF-om sklopilo partnerstvo kako bi realizirali ovaj ambiciozni projekt i tako djeci omogućili cjepivo.

“Svijet se još uvijek bori s cijepljenjem djece do koje je teško doći pa bi dronovi mogli biti rješenje za dovođenje cjepiva do djece udaljene par kilometara”, izjavila je Henrietta H. Fore, šefica UNICEF-a. Iz UNICEF-a ističu da je problem s cjepivima taj što se ona moraju skladištiti i prevoziti na određenoj temperaturi, što je samo jedna od mnogih prepreka koje moraju riješiti na Vanuatuu.

Cijepljeno 13 djece i pet trudnica

Većina površine Vanuatua, oko 80 posto, prekrivena je brdima, a prometna povezanost u državi jako je slaba. Doktori ponekad moraju hodati nekoliko sati kako bi nabavili cjepivo te otišli do djece i cijepili ih.

Udaljenost koju je dron prevalio prelazi 40 kilometara brdovitog terena. Putovao je iz Dillon’s Baya na zapadnoj strani otoka do Cook’s Baya, na istočnom dijelu otoka. Miriam Nampil, medicinska sestra u Cook’s Bayu, cijepila je 13 djece i pet trudnica, među kojima je prvi pacijent bio maleni Joy.

Cook’s Bay je inače malena, odbačena zajednica, koja nema nikakvih medicinskih ustanova niti električne energije. Do nje se može samo pješke ili pomoću malenih lokalnih brodova.

Mogu prevaliti put od 50 kilometara

Dronove je razvila australska kompanija Swoop Aero. Radi se o posebnim modelima koji prenose cjepivo u kutijama od stiropora koje su napunjene ledom. Kutije su opremljene i senzorima koji u svakom trenu prate stanje i temperaturu cjepiva koje dronovi prevoze. Cilj je da cjepivo ne postigne neželjenu temperaturu u toplim klimatskim uvjetima Vanuatua.

Tijekom testiranja, dronovi su cjepiva prevozili do mjesta udaljenih do 50 kilometara, a sletjeli su uvijek unutar dva metra od svog cilja. Uz cjepiva, UNICEF tvrdi da bi dronovi mogli biti pogodni i za dostavu drugih bitnih medicinskih proizvoda na nepristupačne terene. Amazon i druge kompanije već godinama pokušavaju realizirati dostavu paketa dronovima, no čini se da bi UNICEF taj koncept mogao iskoristiti za neku dobru stvar.