Beroš je predstavio aplikaciju za praćenje kontakata zaraženih koronom. Evo 6 najbitnijih stvari

Ministar i predsjednik uprave APIS-a Bilić pojasnili su kako funkcionira aplikacija

Ministar zdravstva Vili Beroš i predsjednik uprave APIS-a Saša Bilić predstavili su danas mobilnu aplikaciju “Stop COVID-19”. Sličnu aplikaciju imaju i druge zemlje, a zamišljena je kao alat preko kojeg bi se ljude lakše moglo informirati da su možda bili u kontaktu sa zaraženom osobom. Aplikacija korisnicima također daje procjenu rizika od prijenosa zaraze, ali i omogućuje pristup uputama kako postupati u slučajevima sumnje na zarazu koronavirusom. Izvukli smo najbitnije.

1. Kako funkcionira?

Aplikacija omogućuje jednoj zaraženoj osobi da anonimno kontaktira sve druge korisnike aplikacije s kojima je bila u kontaktu u posljednjih 14 dana. “Aplikacija koristi Bluetooth Low Energy (LE) tehnologiju. To je tehnologija koja je ugrađena u operacijske sustave Googlea i Applea, što znači interoperabilnost i manju potrošnju energije. Mobiteli izmjenjuju ključeve koji sadrže nasumični niz znakova. To se događa kada su uređaji u blizini. Defaultni parametri su 2 metra i 15 minuta. Nigdje se ne traže osobni podaci”, pojasnio je Bilić.

U prijevodu, to bi značilo da aplikacija može pratiti ostvarene kontakte, bez mogućnosti identifikacije ili kršenja anonimnosti i privatnosti. “U slučaju kada se netko od korisnika razboli, potrebno je o tome obavijestiti sustav i potom se ti ‘zaraženi ključevi’ šalju u sustav. Uređaji prate i izmjenjuju međusobno ključeve unazad 14 dana, pa aplikacija može javiti da ste bili u kontaktu sa zaraženom osobom. Kako bi se ta funkcija aktivirala, potrebno je upisati kod, a taj kod vam daje epidemiolog ili liječnik. Dakle, ne može se zlorabiti”, objašnjavao je Bilić.

Korisnici aplikacije dobivat će poruke jesu li imali kontakt visokog, srednjeg ili niskog rizika temeljem točno određenih parametara, istaknuo je. “Vodili smo računa da to bude distanca – poruka o visokom riziku je kada čovjek bude na dva metra duže od 15 minuta unazad 48 sati”, objasnio je epidemiolog Tomislav Benjak iz HZJZ-a. U tom trenutku korisnik dobiva poruku da je bio u visokorizičnom kontaktu, da ostane kod kuće i javi se svom liječniku obiteljske medicine, a na sličan način kreirane su i poruke za srednji i nizak rizik od kontakta.

2. Je li korištenje dobrovoljno?

Ministar je nekoliko puta tijekom konferencije istaknuo kako se radi o dobrovoljnoj aplikaciji te kako ona zadovoljava smjernice GDPR-a. “Ono što je potrebno naglasiti je to da je aplikacija transparentna i dobrovoljna. Sigurna je kibernetički, anonimizirana i neće skupljati podatke o korisnicima”, istaknuo je Beroš.

“Nije nam cilj ljude tjerati, već ih senzibilizirati i djelovati na njihovu savjest jer čuvajući sebe, čuvaju i svoju obitelj i zdravlje nacije. Bilo je govora treba li učiniti ovu aplikaciju obaveznom. Naravno, ukoliko se promijene okolnosti ove epidemije, o tome će se raspravljati. Mi ćemo apelirati na one savjesne pojedince, pogotovo one koji su tehnološki vještiji, da koriste ovu aplikaciju”, dodao je ministar.

3. Što je cilj?

Beroš je na konferenciji objašnjavao da je cilj aplikacije poboljšanje epidemiološke slike. “Radit će na način da će se brzo detektirati kontakti i svi ostali koji su bili izloženi koronavirusu i oni će o tome biti anonimno obaviješteni. Njen uspjeh temelji se na savjesnom korištenju građana. U europskim državama se iz dana u dan povećava broj korisnika pa se nadam da će tako biti i u Hrvatskoj”, rekao je ministar.

4. Do kada će se koristiti aplikacija?

Beroš je objasnio kako se aplikacija nakon prolaska pandemije više neće koristiti. “Koristi se Bluetoothom, odobrena je od strane tijela nadležnog za javno zdravstvo. Osigurana je granična interoperabilnost s aplikacijama iz drugih država”, objašnjavao je ministar zdravstva.

5. Jesu li podaci anonimni?

Ministar Beroš je pojasnio kako je aplikacija usmjerena na prikupljanje podataka, a ne geolokacije, stoga privatnost korisnika nije ugrožena. Bilić je istaknuo kako će kod aplikacije uskoro biti potpuno objavljen budući da je open source. “Struka će moći imati uvid u kod aplikacije i dati svoj sud”, rekao je Bilić.

6. Kada će biti dostupna?

Bilić je objavio kako je aplikacija za vrijeme predstavljanja na konferenciji već dostupna na Google Play Storeu, no ubrzo je objavljena i na iOS-u.