Bez obzira na sankcije, ruska valuta najjača je u posljednje dvije godine. Ekonomisti za Telegram analiziraju kako

Putinova vlada uvela je niz mjera koje su spasile valutu

Usprkos vrlo snažnim sankcijama Europske unije, koja sada najavljuje i nove mjere kojima namjerava oslabiti rusku ekonomiju pa se tako planira zabraniti uvoz ruske nafte koja im je najvažniji izvozni proizvod, rubalj u posljednje vrijeme jača. Trenutni tečaj je oko 64 rublja za dolar, što znači da je ruska valuta na dvogodišnjem vrhuncu u odnosu na dolar.

Uoči invazije na Ukrajinu jedan američki dolar vrijedio je 80 rubalja, da bi nakon uvođenja sankcija došlo do slabljenja ruske valute te je početkom ožujka tečaj bio na oko 150 rubalja za dolar. No, ubrzo nakon toga ruska vlada uvela je niz mjera koje su doprinijele stabilizaciji, a nakon toga i jačanju rublja.

Rusiju čeka snažna recesija

“Mjere koje su uvedene u Rusiji i od strane Rusije – razni oblici deviznih i kapitalnih restrikcija kroz odluke ruske Vlade i njihove Središnje banke – koje na ‘netržišni’ način povećavaju potražnju za ruskom rubljom dovele su do rasta cijene rublja u odnosu na ostale valute. Rusija se pak s druge strane suočava s financijskim i trgovinskim sankcijama, te zbog toga i snažnom recesijom i visokom inflacijom što bi, bez gore spomenutih mjera, trebalo dovesti do pada vrijednosti rublja u sljedećem razdoblju, u osnovnom scenariju projekcija”, pojašnjava Hrvoje Dolenec, direktor Makroekonomskih i tržišnih analiza Zagrebačke banke.

Sankcije Europske unije prema Rusiji neupitno su napravile veliku štetu ruskoj ekonomiji. Mnogi sektori, poput, primjerice. avioprijevoza teško su pogođeni dosadašnjim sankcijama. Od veljače ove godine EU je ruskim avioprijevoznicima zabranila letenje na području EU, a osim toga ne mogu ni kupovati rezervne dijelove, opremu, raditi servise i tehničke preglede. To je veliki problem za taj sektor jer je glavnina ruske flote zapadne proizvodnje.

U problemima su i mnogi drugi sektori, koji ovise o zapadnoj tehnologiji, te se Rusiji prognozira vrlo snažan pad gospodarstva. No, sankcije za sada nisu uspjele natjerati Vladimira Putina da zaustavi agresiju na Ukrajinu, Rusija još uvijek nije bankrotirala, a i valuta se stabilizirala.

Više faktora utjecalo na stabilizaciju ruske valute

Ivan Dražetić iz investicijske kuće InterCapital, pojasnio nam je kako je Rusija uspjela stabilizirati valutu. Kaže da je na njeno jačanje utjecalo više faktora.

“Centralna banka Rusije pod vodstvom Elvire Nabiulline je do početka travnja podigla referentnu kamatnu stopu na 20%. Time nije privukla štediše i investitore, nego je uvela prohibitivnu cijenu za sve špekulante. Dakle, tko god želi ući u špekulativnu poziciju kladeći se na slabljenje rublja, mora plaćati 20% kamate godišnje pošto mora posuditi RUB po najmanje 20%.

Ovo je bila vatrogasna mjera, kada je deprecijacija rublja usporila jer je Putin uveo obvezu nekih stranih poduzeća da plaćaju u RUB za plin, došlo je do aprecijacije rublja kontra dolara i eura, što je Nabiullini otvorilo prostor da spusti kamatnu stopu. Kamatna stopa je sada 14%”, kaže Dražetić.

Strancima zabranili prodaju vrijednosnih papira

Osim toga, Kremlj je u ranim danima agresije na Ukrajinu zabranio strancima prodaju vrijednosnih papira. “ Da su stranci to mogli, prvo bi prodali sve domaće vrijednosnice i potom konvertirali rubalj u neku jaču valutu, čime bi doprinijeli daljnjoj deprecijaciji valute”, pojašnjava Dražetić.

Također, uvedene su restrikcije na količinu strane valute koja se može iz Rusije prebaciti u inozemstvo, a uvedena je i obveza ruskim izvoznicima da 80 posto prihoda konvertiraju u rublje. Sve to rezultiralo je time da je rubalj u odnosu na dolar najjači u posljednje dvije godine.