Bilo je pitanje vremena kad će netko izbaciti mobitel sa senzorom otiska prsta u ekranu; prvi je kineski Vivo

Synapticsov novi senzor bi se mogao naći u više od deset mobitela ove godine

FOTO: Vivo/Twitter

Nakon što je Synaptics sredinom prosinca objavio kako su uspjeli ubaciti senzor otiska prsta u ekran, kineski proizvođač smartphonea Vivo na sajmu CES u Las Vegasu predstavio je prvi model koji ga zaista sadrži. Vivo je, inače, jedan od pet najjačih proizvođača mobitela na svijetu, no budući da se njihovi modeli prodaju samo u Kini, većina ljudi vrlo vjerojatno nije nikada čula za njih.

Iako se očekivalo kako će Samsung ili neki drugi poznatiji brend prvi ugraditi Synapticsov senzor, to je na kraju uspjelo Vivu koji je na CES-u predstavio prototip za koji kažu da je spreman za serijsku proizvodnju.

Senzor je ograničen samo na OLED modele

Drugi modeli koriste tradicionalne kapacitivne senzore otiska prsta koji putem slabog električnog naboja mogu prepoznati pojedini prst. Synapticsov senzor koristi optički senzor koji, zapravo, slika prst, nakon čega njegov izgled uspoređuje s onim pohranjenim u memoriji. Iako je optičko skeniranje najstarija metoda uspoređivanja otisaka prsta, unatoč većim tehnološkim naprecima i povećanju preciznosti, lakše ga je zavarati nego kapacitivni.

Synapticsov optički senzor skriven je iza OLED ekrana, a smješten je na sredini donjeg dijela, gdje se inače, unutar Android sustava, nalazi home tipka. Senzor može raditi samo u kombinaciji s OLED ekranima. Zbog karakteristika te tehnologije, optički senzor može, na neki način, gledati kroz piksele OLED ekrana te prepoznati otisak prsta. Zaslon će istovremeno osvijetliti prst, kako bi skeniranje bilo što preciznije.

Ove godine isti sustav u desetak modela

Senzor unutar ekrana praktički je nevidljiv, no pod određenim kutem ili kad je ekran isključen, moguće je prepoznati njegove blage obrise. Kada je ekran uključen, kompletno je neprimjetan. Senzor je naravno aktivan samo kada operativni sustav to zahtijeva, na naprimjer kod otključavanja mobitela.

Prema Synapticsovim podacima, senzor može prepoznati otisak prsta u 0,7 sekundi, što se na prvu čini brzim. No, kapacitivni senzori koji su primjerice postavljeni na stražnju stranu mobitela, otisak prsta mogu prepoznati u samo 0,2 sekunde. Vivo sa Synapticsom nije sklopio nikakav ekskluzivni ugovor na ovu tehnologiju, a Synaptics je ranije najavio kako bi se ovaj njihov senzora mogao naći u desetak ovogodišnjih modela mobitela.