Bitcoin i dalje snažno raste, a europski političari sve ozbiljnije razmišljaju o regulaciji

Francuski ministar financija kazao je da će tražiti od svojih kolega da razmotre regulaciju

FOTO: AFP

Među europskim političarima sve se više govori o zakonskoj regulaciji bitcoina i to zbog sve češćih upozorenja kako se ovom sve popularnijom digitalnom valutom koriste kriminalci koji se bave pranjem novca, trgovci drogom i teroristi, piše Bloomberg.

Francuski ministar financija Brunno Le Maire kazao je kako će zatražiti od svojih kolega iz G-20 grupe da razmotre zajedničku regulaciju bitcoina. I talijanske vlasti zainteresirane su za raspravu o ovom problemu, otkrio je jedan dužnosnik talijanske vlade za Bloomberg koji kaže da su zainteresirani za rješenje koje nudi Le Maire. Ipak, htio je ostati anoniman jer talijanska vlada još nema službeni stav o ovom pitanju.

Bitcoin ruši rekorde

“Ne sviđa mi se to, mogu se prikriti aktivnosti poput trgovine drogom i terorizma”, kazao je La Maire na LCI televiziji. Dodao je kako bitcoin nosi određene rizike i za štedište. “Postoji očiti spekulativni rizik, moramo ga pogledati i proučiti”, kazao je.

Le Maireov prijedlog stigao je baš ovih dana kada vrijednost bitcoina postiže rekordne razine, u ponedjeljak je postigao novi rekord od 20 tisuća dolara.

Sumnja da se koristi za pranje novca

Francuska nije osamljena u nastojanjima da regulira sve probitačniju digitalnu valutu. Osim Italije, i predstavnici ostalih država članica EU bili bi spremni na reviziju pravila Unije za sprečavanje pranja novca proširujući pravni okvir i na tvrtke koje su zadužene za “pohranu i prijenos virtualnih valuta.”

Upravo to stoji u objavljenom izvješću Europske komisije u kojem se navodi da će “firme morati identificirati svoje klijente i prijaviti sumnjivu aktivnost.”

Još uvijek postoje veliki prijepori

I u priopćenju britanskog ministarstva financija stoji kako “postoje mali dokazi koji ukazuju da se bitcoin i druge kriptovalute koriste za pranje novca, iako se očekuje da će taj rizik rasti.” Stephen Barclay, ekonomski tajnik ministarstva, kaže da bi propisi kojima bi se legalizirao bitcoin pomogli u preveniranju nezakonitih radnji.

Dva nobelovca nedavno su istupili protiv te valute. Joseph Stiglitz je kazao kako bi bitcoin trebao biti zabranjen kako ne služi “bilo kojoj društveno korisnoj funkciji”. Drugi nobelovac Robert J. Shiller smatra pak da je ovakva valuta atraktivna onima ljudima “koji žele nadmudriti sustav”.