Burze reagirale na vijest o manjem broju mrtvih: Wall Street skočio više od 7 posto

Ulagači su se ponadali da će se situacija poboljšati pa je tako Wall Street skočio za 7 posto

Traders work during the closing bell at the New York Stock Exchange (NYSE) on March 18, 2020 at Wall Street in New York City. - Wall Street stocks plunged again March 18, 2020 as the economic toll from the coronavirus mounts and economists warn of a deep recession.
The Dow Jones Industrial Average tumbled 6.3 percent, or more than 1,300 points, to close the day at 19,903.50. The index sank by as much as 10 percent earlier in the session, which saw trading halted yet again. (Photo by Johannes EISELE / AFP)
FOTO: AFP

Na Wall Streetu su u ponedjeljak burzovni indeksi skočili više od 7 posto jer su ulagače ohrabrile vijesti o usporavanju rasta broja umrlih od koronavirusa u nekim europskim zemljama i New Yorku, pa se nadaju da će se situacija uskoro poboljšati.

Dow Jones skočio je 1.627 bodova ili 7,73 posto, na 22.679 bodova, dok je S&P 500 porastao 7,03 posto, na 2.663 boda, a Nasdaq indeks 7,33 posto, na 7.913 bodova.

Očekivanja za šest mjeseci

Snažan skok cijena dionica zahvaljuje se nadi ulagača da će se uskoro usporiti širenje koronavirusa, s obzirom da se u New Yorku i nekim zemljama Europe bilježi usporavanje rasta broja umrlih od tog virusa.

„Kada tržište poraste ovako snažno, premda su fundamenti i dalje u slobodnom padu, može se reći da se tržište nada da će za šest mjeseci situacija biti puno bolja. Pred nama je još puno loših vijesti, no i to će proći“, kaže Sam Stovall, strateg u tvrtki CFRA Research.

Oporavak gospodarstva?

Pandemija koronavirusa odnijela je u svijetu više od 70.000 života, a zaraženo je više od 1,2 milijuna ljudi. Kako su zbog mjera za suzbijanje širenja virusa mnogi dijelovi gospodarstava paralizirani, jasno je da globalno gospodarstvo uranja u recesiju.

No, ulagači se nadaju da se širenje virusa usporava zbog čega bi uskoro mogle bile ukinute karantene, a da bi, zahvaljujući golemim poticajnim mjerama vlasti u svijetu, uskoro mogao uslijediti i oporavak gospodarskih aktivnosti.

Pad zarada na kvartalnom razdoblju

Unatoč jučerašnjem rastu, S&P 500 indeks i dalje je više od 21 posto ispod svoje rekordne razine, dosegnute polovicom veljače. Idućih dana u fokusu ulagača bit će i kvartalna izvješća američkih kompanija, a analitičari očekuju recesiju zarada.

Naime, analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom kvartalu pasti 6 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, a u drugom više od 10 posto, što znači da se očekuje pad zarada dva kvartala zaredom.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer snažno porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 3,08 posto, na 5.582 boda, dok je frankfurtski DAX skočio 5,77 posto, na 10.075 bodova, a pariški CAC 4,61 posto, na 4.346 bodova.