Centralne banke Fedu poručuju da su spremne za dizanje kamata

Čelnici centralnih banaka traže dizanje kamatnih stopa bez daljnjeg odgađanja

Nagađanja da bi američki Fed ipak već u rujnu mogao podići kamatne stope, prouzročila su pad indeksa na svim tržištima, prenosi AP. Dow Jones indeks terminskih ugovora pao je za 170 bodova, a S&P 500 indeks pao je za 20. Francuski CAC spustio se za 0,9 posto na 4,632.59 bodova, dok je njemački DAX pao za 0,9 posto.

Analitičari s Wall Streeta očekuju da će tjedan na američkim burzama iz istog razloga započeti slično, padom cijena dionica na samom početku današnjeg trgovanja.

Centralnim bankama dojadila odgađanja

Neizvjesnost oko podizanja kamatnih stopa američkih Federalnih rezervi traje već mjesecima, i čini se da je ostalim centralnim bankama već dojadilo iščekivanje hoće li ili neće Fed ponovno odgoditi ovaj mjesecima najavljivani potez.

Podsjetimo se, podizanje kamatnih stopa Feda, nakon gotovo deset godina od posljednje korekcije, najavljivalo se za srpanj, da bi se potom, zbog još uvijek nesigurnih pokazatelja američkog gospodarskog oporavka, ponovno odgodilo za rujan ove godine.

No nakon devalvacije kineskog yuana, usporavanja gospodarskog rasta u Kini te intenzivne volatilnosti na globalnim tržištima, kao novi termin počeo se spominjati prosinac. Još prošlu srijedu predsjednik Feda William Dudley izjavio je da mu se podizanje kamatnih stopa u ovom trenutku čini sve manje privlačnom idejom.

Neizvjesnost do samog kraja

Samo nekoliko dana nakon Dudleyjevog istupa, potpredsjednik Feda Stanley Fischer je na godišnjem mitingu centralnih banaka u gradiću Jackson Hole u Wyomingu izjavio da ipak postoji nezanemariva mogućnost da će se podizanje kamatnih stopa dogoditi već u rujnu, nakon sastanka čelnika Fed-a koji se treba održati za dva tjedna.

Iako se podizanju kamatnih stopa u ovom trenutku protive kineska narodna banka i Međunarodni monetarni fond, koji također traži da se dizanje kamata odgodi dok se globalna ekonomija ne oporavi, predstavnici centralnih banaka iz cijelog svijeta uglavnom se slažu da su “financijska tržišta spremna koliko to mogu biti” te da će dizanje kamatnih stopa biti ohrabrujući znak o dobrom stanju ekonomije.

Agustin Carstens iz Centralne banke Meksika je u intervjuu za Reuters izjavio da ako FED digne kamate, to će biti zbog percepcije američke centralne banke o stišavanju inflacije, ali još važnije, padu nezaposlenosti te oporavku ekonomije.

Čeka se izvješće o zaposlenosti

Prema svim relevantnim pokazateljima, uključujući i rast BDP-a za 3,7 posto (što je znatno više od predviđenih 2,3 posto koliko je iznosila prva procjena) povećanja potrošnje i rasta zaposlenosti, američka ekonomija je spremna za povećanje kamatnih stopa, samtra Fischer.

Ipak, prema pisanju CNN Moneyja, najznačajnija za procjenu stanja gospodarstva i ključno za donošenje konačne odluke bit će izvješće o zaposlenosti za kolovoz koje će biti objavljeno u petak. Do tada, za očekivati je da će ova nesigurnost i dalje utjecati na ulagače i donijeti još jedan ćudljivi tjedan na globalnim tržištima kapitala.