Certifikatori tvrde kako ne varaju ljude na energetskoj obnovi kuća, nego se samo osiguravaju od rizika (u koji ih je, kažu, gurnula država)

Telegramu se javio jedan od poduzetnika koji radi na obnovi kuća

03.01.2014., Sibenik - Novi zakon o gradnji donosi i obavezu po kojoj nekretnina veca od 50 metara cetvornih mora imati naveden energetski certifikat razreda nekretnine.
Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Tema u kojoj smo otkrili kako certifikatori varaju na dokumentaciji za energetsku obnovu kuća potaknula je i energetske certifikatore da Telegramu iznesu svoju stranu priče. Većina je vrlo nezadovoljna uvjetima rada koje je propisao. Na poslovima energetskog certificiranja, Fond za očuvanje okoliša i energetsku učinkovitost nije predvidio troškove energetskih certifikatora poput izlaska na teren ili putnih troškova.

“Sam postupak od poziva podnositelja zahtjeva certifikatoru da izađe na teren pa do isplate naknade certifikatorima u nekim slučajevima traje i više od pola godine. Certifikator izlazi na teren i u nakon inicijalnog pregleda radi procjenu prihvatljivosti kuće, piše izvješće o energetskom pregledu i priprema dokumentaciju.

Kad bismo živjeli od certifikata, propali bismo

Ovaj dio postupka traje otprilike mjesec dana. Nakon što Fond izda rješenje, što u pravilu traje 30 dana, kreće izvođenje građevinskih radova koju su certifikatori također dužni nadgledati. Radovi na objektu mogu trajati i nekoliko mjeseci, a veliki dio radova ne može se obavljati u zimskim mjesecima. Po završetku radova, ponovno se provodi energetski pregled i izdaje energetski certifikat. Tek zatim slijedi isplata naknade certifikatoru. Kad bismo se bavili samo poslovima energetskog certificiranja, za šest mjeseci možemo zatvoriti firmu, jer bismo mjesecima radili bez ikakvih prihoda”, kažu certifikatori.

“Osim toga, nama nitko ne pokriva troškove izlazaka na teren na koje smo obavezni i trošimo vrijeme i novac na putovanje po čitavoj županiji, a naknadno se ustanovi da nekretnina nije legalna ili prikladna za sudjelovanje u programu Fonda.”

Spornih 50 posto služi kao osiguranje

“Ugovorna klauzula o uplati 50 posto avansa za izradu dokumentacije nije stavljena zato što ću loše obaviti posao, nego isključivo kao zaštitu u slučaju da korisnik odustane ili se u tijeku procesa prikupljanja dokumentacije ustanovi da građevina nije legalna. Osim toga, kako mogu znati da u trenutku kada imam otvorena tri ili četiri projekta Fond neće objaviti da je dosegnut limit sredstava raspoloživih za sufinanciranje, a pola posla za izradu dokumentacije već smo odradili”, rekao je jedan od certifikatora koji se javio Telegramu.

Iako je u uputama certifikatorima savjetovano da se u ugovoru s fizičkom osobom financijski osigura od eventualnog odustajanja fizičke osobe od prijave na Javni poziv Fonda nakon izrade prvog energetskog pregleda, te da se financijski osiguraju od eventualnog odbijanja ponude, a pri čemu je razlog odbijanja greška prouzrokovana od strane fizičke osobe, mnogi certifikatori su ovu odredbu proširili u ugovorima koje sklapaju s korisnicima.

Ipak, ostaje sporna formulacija klauzule koja kaže da certifikator zadržava akontaciju koju je uplatio podnositelj zahtjeva u slučaju da od Fonda dobije negativno Rješenje, bez obzira na razlog. Na taj način su energetski certifikatori rizik koji im je nametnut od ovako postavljenih uputa Fonda, prebacili na leđa podnositelja zahtjeva za obnovu kuća.

Besplatno obavljamo posao za državu

Dio certifikatora smatra da im je nametnuta obaveza utvrđivanja legalnosti građevina u Hrvatskoj te da time odrađuju i tuđi posao. “Energetski certifikator kojeg odaberu građani imat će obvezu izraditi inicijalni pregled prilikom kojeg će procijeniti prihvatljivosti kuće za sufinanciranje te utvrditi zadovoljava li podnositelj zahtjeva propisane uvjete (prebivalište, vlasništvo i legalnost kuće)”, stoji u javnom pozivu Fonda.

Zatim je Uputama za energetske certifikatore navedeno da su certifikatori dužni dostaviti Fondu izvješće o provedenim inicijalnim pregledima, prvim energetskim pregledima i završnim energetskim pregledima te izrađenim energetskim certifikatima na zahtjev Fonda. Nadalje, certifikatori moraju voditi evidenciju o svim obiteljskim kućama koje je obiđu, neovisno o tome je li kuća prijavljena na Javni poziv Fonda ili ne. Certifikator također mora voditi evidenciju i onih kuća za koje smatra da nisu predmet Javnog poziva.

Naputak certifikatorima

Na ovaj način, smatraju certifikatori, besplatno obavljaju posao za državu jer će ministarstvo tako imati popis i podatke o nelegaliziranim objektima čiju izradu nisu nikome platili, nego je ispod žita provučen kroz program energetske obnove kuća.