Nekad je nužno odabrati stranu

Cijene dionica na europskim burzama jutros su snažno pale

Pad je uslijedio nakon što se pokazalo da američka središnja banka očekuje dug i težak oporavak tamošnjeg gospodarstva

Traders work during the closing bell at the New York Stock Exchange (NYSE) on March 18, 2020 at Wall Street in New York City. - Wall Street stocks plunged again March 18, 2020 as the economic toll from the coronavirus mounts and economists warn of a deep recession.
The Dow Jones Industrial Average tumbled 6.3 percent, or more than 1,300 points, to close the day at 19,903.50. The index sank by as much as 10 percent earlier in the session, which saw trading halted yet again. (Photo by Johannes EISELE / AFP)
FOTO: AFP

Na europskim su burzama u četvrtak ujutro cijene dionica oštro pale, nakon što se pokazalo da američka središnja banka očekuje dug i težak oporavak najvećeg svjetskog gospodarstva od koronakrize. STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 1,2 posto.

Pritom je londonski FTSE indeks skliznuo 0,85 posto, na 6.058 bodova, dok je frankfurtski DAX oslabio 1 posto, na 12.846 bodova, a pariški CAC 1,20 posto, na 4.916 bodova.

Europske burze prate jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu, pri čemu su S&P 500 i Nasdaq indeks skliznuli s rekordnih razina.

Snažan rast javnog duga

Ti su indeksi pali nakon što je objavljen zapisnik s nedavne sjednice čelnika američke središnje banke koji pokazuje da monetarne vlasti nisu sigurne u brzi oporavak gospodarstva.

Pandemija koronavirusa „uvelike će utjecati na gospodarske aktivnosti, zaposlenost i inflaciju u kratkom razdoblju, te predstavlja značajan rizik za ekonomske izglede u srednjoročnom razdoblju”, navodi se u zapisniku sa srpanjske sjednice, na kojoj je Fed kamate ostavio nepromijenjene i poručio da je gospodarstvu i dalje potrebna monetarna podrška.

Čelnici Feda smatraju da su gospodarstvu i dalje potrebni i fiskalni poticaji, ali su upozorili i na snažan rast javnog duga.

S&P 500 indeks na rekordnoj razini

Upozorili su i da je rast zaposlenosti vjerojatno usporio, nakon snažnog skoka u svibnju i lipnju, a da će oporavak tržišta rada ovisiti o održivom ukidanju restriktivnih mjera u vezi koronavirusa i pokretanju poslovnih aktivnosti.

U utorak je S&P 500 indeks dosegnuo rekordnu razinu i tako nadoknadio sve gubitke od izbijanja koronakrize. Brzi oporavak indeksa od koronakrize zahvaljuje se dosad nezabilježenim poticajnim fiskalnim i monetarnim mjerama američkih vlasti, vrijednima više tisuća milijardi dolara.

Oporavak sporiji nego su se nadali

Ti su fiskalni i monetarni poticaji preplavili američka financijska tržišta gotovinom, a u potrazi za najvišim prinosima ulagači su novac usmjerili u dionice. Ipak, ostaju dvojbe je li takav rast cijena dionica opravdan, s obzirom da je američko gospodarstvo u dubokoj recesiji i da oporavak, po svemu sudeći, neće biti tako brzo kao što su se ulagači nadali.

I na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 1,7 posto. Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks skliznuo 1 posto, na 22.880 bodova.