Cijene nafte i dalje padaju, razlog nije samo očekivani rast kamatnih stopa u eurozoni i SAD-u

Cijene nafte pale su u utorak na međunarodnim tržištima prema 93 dolara

A handout picture provided by Energy giant Saudi Aramco, Saudi Arabia's Oil Company, shows its Fadhili Gas Plant Project, located 30 km west of the city of Jubail in the eastern province of Saudi Arabia on January 16, 2019. - Aramco posted on May 12, 2020 a 25 percent slump in first-quarter profit and said the coronavirus crisis which triggered a crash in oil prices would weigh heavily on demand in the year ahead. (Photo by Mohamed ALEBN ALSHAIKH / Saudi Aramco / AFP) / === RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO /ARAMCO" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ===
FOTO: AFP

Cijene nafte pale su u utorak na međunarodnim tržištima prema 93 dolara, budući da je među ulagačima ponovo prevagnula zabrinutost za potražnju zbog mjera suzbijanja covida u Kini i očekivanog podizanja kamatnih stopa u eurozoni i SAD-u. Cijene barela na londonskom je tržištu nakon podneva bila niža za 2,67 dolara nego na jučerašnjem zatvaranju i iznosila je 93,07 dolara.

Na američkom tržištu barelom se u elektroničkoj trgovini trgovalo po 26 centi nižoj cijeni nego u petak navečer, od 86,61 dolara. Američka tržišta bila su u ponedjeljak zatvorena zbog Praznika rada.

Blago smanjenje proizvodnje

Na početku tjedna cijene je poduprla odluka Organizacije zemalja-izvoznika nafte (OPEC) i njezinih saveznika o blagom smanjenju proizvodnje u listopadu, za samo 100 tisuća barela dnevno.

“Odluka da se poništi rujansko povećanje proizvodnje za 100.000 barela dnevno bila je više simbolična nego suštinski značajna”, rekao je Craig Erlam iz OANDA-e. “No, trgovce će natjerati da dvaput razmisle prije no što spuste cijene kao što su radili u posljednje vrijeme”, dodao je Erlam.

U utorak su se trgovci ponovo fokusirali na mjere suzbijanja covida 19 u Kini i na očekivano podizanje kamatnih stopa u eurozoni i SAD-u koje bi moglo zakočiti gospodarstvo i smanjiti potražnju za naftom. Očekuje se da će ih Europska središnja banka (ECB) značajno podići na sjednici u četvrtak.

Strah od slabe potražnje

Američki Fed odlučivat će o kamatnim stopama 21. rujna. “Tržište je saznalo vijesti iz OPEC+ i fokus se privremeno preusmjerio na ekonomske i inflatorne brige, s dva relevantna čimbenika, produljenim zatvaranjima zbog covida u Kini i odluci ECB-a o kamatnim stopama u četvrtak”, rekao je Tamas Varga iz PVM-a. Oni nesumnjivo potpiruju strah od slabe potražnje, dodao je Varga.

Zbog jučerašnjeg praznika u SAD-u Američki institut za naftu (API) i vlada objavit će tjedna izvješća dan kasnije, u srijedu i četvrtak. OPEC nije danas objavio koliko je u ponedjeljak stajao barel košarice nafte njegovih članica. U petak mu je cijena bila 99,22 dolara.