Cijene nafte pale na međunarodnim tržištima

Danas je prevagnula zabrinutost za potražnju zbog podizanja kamatnih stopa

LOS ANGELES, CALIFORNIA - JANUARY 28: Oil pumpjacks operate in the Inglewood Oil Field on January 28, 2022 in Los Angeles, California. The Los Angeles City Council voted to ban new oil and gas drilling as well as evaluating how to decommission existing wells in the city following years of complaints from residents. Thousands of Angelenos reside in close proximity to the more than 5,200 gas and oil wells in the city and many have complained about negative health consequences.   Mario Tama/Getty Images/AFP (Photo by MARIO TAMA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)
FOTO: Getty Images via AFP

Cijene nafte pale su u četvrtak na međunarodnim tržištima na 103 dolara budući da je rast zaliha u SAD-u potaknuo zabrinutost za potražnju, a obnovljena opskrba iz Libije i Rusije ublažila strahovanja od nedostatne opskrbe. Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila za 3,88 dolara niža nego u vrijeme jučerašnjeg zatvaranja i iznosila je 103,04 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 3,79 dolara nižoj cijeni, od 96,09 dolara.

Cijene su proteklih dana snažno oscilirale, odražavajući prebacivanje težišta čas na slabiju potražnju čas na smanjenu opskrbu iz Rusije. Danas je prevagnula zabrinutost za potražnju zbog podizanja kamatnih stopa kojima središnje banke nastoje obuzdati inflaciju, ali istodobno koče gospodarski rast. Europska središnja banka (ECB) podigla je danas kamatne stope u eurozoni za pola postotnog boda, više no što je bila najavila, pretpostavivši borbu protiv inflacije potpori posustalom gospodarstvu.

Trgovci su slabljenje potražnje iščitali iz rasta zaliha benzina u SAD-u u prošlom tjednu, za 3,5 milijuna barela, prema službenim vladinim podacima, daleko većeg no što se očekivalo. “Potražnja za benzinom u SAD-u nikako da ubrza, i to na vrhuncu ljetne sezone putovanja”, rekao je analitičar PVM-a Stephen Brennock.

Gazprom pustio plin kroz Sjeverni tok 1

Uteg cijenama bila je i veća opskrba iz Libije. Nacionalna naftna korporacija (NOC) izvijestila je u srijedu da je nastavila proizvodnju na nekoliko naftnih polja, nakon prošlotjednog ukidanja ‘više sile’ na izvoz.

Ruski dobavljač plina Gazprom ponovo je pak počeo slati plin u Europu plinovodom Sjeverni tok 1, nakon završetka radova na održavanju. Plinovod je ključna opskrbna ruta kojom u EU stiže više od trećine uvezenog ruskog plina.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je izvijestila da je barel košarice nafte njezinih članica u srijedu stajao 109,93 dolara, što znači da je bio jeftiniji 34 centa nego prethodnog dana trgovanja.