Cijene nafte porasle nakon jučerašnjeg pada: potražnja zasjenila zabrinutost oko širenja koronavirusa

Tržište nafte jučer je poljulalo širenje delta varijante u azijskim zemljama

23.02.2015., Rijeka – INA Rafinerija nafte u Urinju u Kostreni kraj Rijeke. Vagoni cisterne za prijevoz nafte i derivata. Photo: Goran Kovacic/PIXSELL
FOTO: Goran Kovacic/Pixsell

Cijene nafte porasle su u utorak na međunarodnim tržištima na 70 dolara s obzirom na to da je rast potražnje u Europi i SAD-u zasjenio zabrinutost zbog širenja zaraze covidom 19 u azijskim zemljama.

Na londonskom je tržištu cijena barela porasla u odnosu na prethodno zatvaranje 1,06 dolara, na 70,10 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u minusu 1,69 dolara. Na američkom tržištu barel je danas poskupio 1,29 dolara i njime se trgovalo po 67,77 dolara. Jučer je u vrijeme zatvaranja tržišta bio u minusu 1,80 dolara.

Tržišta je jučer poljuljalo širenje pandemije u azijskim zemljama, a posebno je zabrinulo uvođenje ograničenja u Kini. Analitičari ipak procjenjuju da obnovljeni pritisak pandemije neće drugo trajati.

‘Pad cijena mogao bi biti kratkoročan’

“Zaključavanja (u Kini) mogla bi nakratko zaustaviti uzlazni trend cijena, ali s obzirom na to da se očekuje kako će se broj novozaraženih brzo smanjiti s obzirom na relativno mali broj zaraženih, pad cijena mogao bi biti kratkog daha”, rekao je Kevin Solomon iz StoneX-a.

“Te bi turbulencije trebale ostati privremene, između ostalog i zato što se potražnja za naftom u zapadnom svijetu vratila na pretpandemijsku razinu ili ju je čak premašila i iscrpljuje globalne zalihe”, dodao je Nortbert Ruecker iz švicarske banke Julius Baer.

Zalihe američke sirove nafte, benzina i drugih proizvoda u prošlom su tjednu vjerojatno pale, a procjenjuje se da su zalihe benzina u padu četvrti tjedan zaredom, pokazalo je u ponedjeljak preliminarno istraživanje Reutersa.

Cijena barela manja za 64 centa nego u petak

Analitičari su u Reutersovoj anketi u prosjeku prognozirali da će najnovija izvješća iz SAD-a pokazati da su zalihe sirove nafte prošlog tjedna pale za oko 1,1 milijun barela. Potporu cijenama pružaju i procjene da bi američki Senat danas mogao izglasati paket ulaganja u infrastrukturu vrijedan tisuću milijardi dolara, što bi potaknulo gospodarski rast i potražnju za naftnim proizvodima.

Gospodarski podaci koji će biti objavljeni u ovom tjednu, posebno podatak o inflaciji u SAD-u u srpnju, naznačit će u kojoj će mjeri virus utjecati na globalnu i regionalnu naftnu potrošnju, smatraju analitičari.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila je danas da je cijena barela referentne košarice njezinih članica u ponedjeljak iznosila 70,66 dolara, što znači da je pala 64 centa u odnosu na prethodni radni dan.