Čini se da na telefonu zbog kojeg je eskalirao sukob između Applea i američkih vlasti nije bilo ništa važno

I dalje nisu poznati nikakvi detalji o metodi korištenoj za otključavanje

Nova Appleova mogućnost tek se treba testirati
FOTO: Nicolas Bordas/Facebook

Ispada da na mobilnom telefonu zbog kojeg se zahuktala pravna bitka između Applea i američkih vlasti nije bilo ništa važno, javlja CBS News.

Ministarstvo pravosuđa i Apple su nekoliko mjeseci natezali zbog pristupa podacima na iPhoneu sudionika terorističkog napada u San Bernardinu. FBI je na kraju, uz pomoć neimenovanih hakera uspio doći do podataka – za koje se ispostavilo da nisu osobito korisni.

Nastavljaju analizirati podatke

Naime, prema izvorima iz pravosudnih tijela, do sada na mobilnom telefonu koji je koristio terorist Farook nisu pronađene nikakve značajne informacije, a FBI će nastaviti analizirati otkrivene podatke.

Osim što je rekao da njihova metoda za otključavanje uređaja iPhone 5c kakav je koristio jedan od sudionika terorističkog napada u San Bernardinu ne radi na novijim uređajima, direktor FBI-ja James Comey prošloga je tjedna izjavio da još nisu donijeli odluku o tome hoće li tajnu otključavanja mobilnog telefona podijeliti s javnosti. “Ako kažemo Appleu, oni će to popraviti, a mi ćemo se ponovno naći na početku”, kazao je.

S druge strane, Reuters je prenio izjavu izvora iz Bijele kuće, prema kojoj ni FBI nije upoznat s metodom koja se koristila za otključavanje telefona. Pisalo se i da je u otključavanju iPhonea sudjelovala izraelska forenzičarska tvrtka za mobitele Cellebrite, no iz tvrtke su odbili komentirati ove navode.

Appleu je od iznimne važnosti otkriti ranjivosti sigurnosnih sustava njihovih telefona kako bi što prije mogli ukloniti nedostatke, zbog cyber kriminalaca koji konstantno traže rupe u njihovim sigurnosnim sustavima.

Ipak, rasprava o enkripciji i sigurnosti nastavit će se sutra u pred Kongresom, na saslušanju na kojem će svjedočiti predstavnici Applea i SBI-ja, a Fast Company je prenio da među svjedocima neće biti direktor Applea Tim Cook niti direktor FBI-ja James Comey.

Anti-enkripcijski zakon

U međuvremenu, prošloga je tjedna objavljena službena verzija prvog nacrta prijedloga zakona uperenog protiv enkripcije.Iza nacrta stoje dva senatora, republikanac iz Sjeverne Karoline Richard Burr i predstavnica demokratske stranke iz Kalifornije Dianne Feinstein prema kojem bi sve tehnološke kompanije biti primorane na surađivanje s američkim vlastima omogućavanjem pristupa enkriptiranim podacima.

Prijedlog novog zakona izazvao je val žestokih kritika, a Reuters je prenio kako ga je Obamina administracija odbila podržati i teško je za očekivati da će dobiti potrebne glasove za usvajanje.

Mnogi obavještajni stručnjaci upozoravaju da bi ovakva legislativa vjerojatno napravila više štete nego koristi, jer bi se na taj način otvorila dodatni manevarski prostor hakerima i stranim obavještajnim službama. Neki kažu i da je ta regulativa i prilično nepotrebna, jer vlasti imaju dovoljno načina za dobivanje informacija koje su im potrebne.