Novi detalji oko hakiranja Bezosovog mobitela. UN-ova istraga razotkriva da je moćni saudijski princ sve znao

UN-ovi stručnjaci su zabrinuti dosadašnjim navodima, a izvori bliski princu ga inkriminiraju

A handout picture provided by the Saudi Royal Palace on November 9, 2016 shows Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman (C) and the kingdom's trade and investment minister, Majed bin Abdullah al-Kassabi (L), posing with Amazon CEO Jeff Bezos (3rd L) during the latter's visit to Riyadh. (Photo by Bandar AL-JALOUD / various sources / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / SAUDI ROYAL PALACE / BANDAR AL-JALOUD" - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Britanski The Guardian jučer je objavio, pozivajući se na analizu digitalnom forenzikom, kako je Amazonovog CEO-a Jeffa Bezosa hakirao saudijski krunski princ Mohammad bin Salman preko WhatsAppa. Računalnom forenzikom ustanovili su da je princ u svibnju 2018. Bezosu na njegov privatni mobitel poslao malicioznu poruku, vjerojatno u obliku video zapisa, koji je kompromitirao sigurnost Bezosovog mobitela. S mobitela su potom poslane velike količine podataka, a par mjeseci nakon toga krenuo je i skandal u kojem je jedan tabloid prijetio Bezosu s objavom njegovi golišavih slika i poruka koje je slao ljubavnici. Bezos se ubrzo nakon toga i rastao od svoje supruge MacKenzie.

Sinoć su The Guardianovu sumnju potvrdili i dužnosnici UN-a, te su istovremeno pozvali na provođenje istrage. Na provođenje istrage pozvalo je i saudijsko veleposlanstvo u Americi, koje te optužbe odbacuje. “Stručnjaci za ljudska prava UN-a duboko su zabrinuti oko navodnog hakiranja, koje krši internacionalna ljudska prava. Prema informacijama s kojima raspolažemo, sumnja se da je krunski princ Saudijske Arabije preko svog WhatsApp računa poslao maliciozan softver (spyware) CEO-u Amazona i Washington Posta, Jeffu Bezosu”, izjavili su iz UN-a.

Princ je navodno sve znao

UN-ovi specijalni istražitelji koji se bave kršenjem ljudskih prava, nezavisni sigurnosni stručnjaci David Kaye i Agnes Callamard, izjavili su da opravdano sumnjaju u povezanost krunskog princa u hakiranje. “Temeljem informacija kojima raspolažemo, sumnjamo u mogući nadzor gospodina Bezosa, kako bi se utjecalo na njega i na izvještavanje Washington Posta o Saudijskoj Arabiji”, rekli su stručnjaci.

Wall Street Journal piše kako su stupili u kontakt s dužnosnicima iz bliskog kruga krunskog princa koji je, kako tvrde, bio upoznat s planovima hakiranja Bezosovog mobitela. Premda je saudijsko veleposlanstvo odbacilo optužbe, WSJ tvrdi da su oni u najbližem krugu oko princa, kao i sam princ, znali za planove hakiranja. Iako su znali za planove, izvori kažu da oni nisu bili informirani o samim pokušajima hakiranja.

Bezosovi osobni sigurnosni stručnjaci od siječnja 2019. istražuju kako su podaci s njegovog mobitela mogli biti ukradeni, budući da je tada tabloid National Enquirer objavio da Bezos ima aferu.

Oglasio se i Bezos

Izvori bliski princu za WSJ ispričali su da je visokorangirani savjetnik krunskog princa, Saud al-Qahtani, bio upoznat i povezan s mnogo širim planom hakiranja i zastrašivanja ljudi koji su povezani s ubijenim novinarom Jamalom Khashoggijem. Khashoggi je bio saudijski disident i kolumnist Bezosovog Washington Posta, kojeg su saudijski agenti ubili u listopadu 2018. godine u saudijskoj ambasadi u Istanbulu. Vjeruje se da je krunski princ bio upoznat s planovima za Khashoggijevo ubojstvo, kao što je navodno upoznat i s planovima hakiranja Bezosa.

Bezos se prvi puta oglasio oko cijele priče s hakiranjem. Na Twitteru je svijet podsjetio da je ista saudijska vlada, koja je navodno hakirala njegov mobitel, također kriva za ubojstvo Khashoggija. Objavio je fotografiju sebe kako stoji pored Khashoggijeve bivše zaručnice Hatice Cengiz ispred saudijske ambasade u Istanbulu, gdje se 2. listopada 2019. godine održavala komemoracija za ubijenog novinara. Uz fotografiju je samo napisao #Jamal.