Nekad je nužno odabrati stranu

U Zagrebu je pokrenut gradski projekt za startupove, danas su dobili i prostor. Prvi smo ušli tamo

Poduzetnici mogu dobiti 150.000 kuna, coworking prostor i mentore

U Zagrebu je danas, u Tehnološkom parku Zagreb, i službeno otvoren Startup Factory Zagreb, program predakceleracije startupova, odnosno ubrzanog razvoja prve faze poduzetničkih projekata.

Da je riječ o pravom startup prostoru postalo nam je jasno vrlo brzo. Na samom ulazu, odmah s desne strane su ulazna vrata u kuhinju u kojoj dominantni komad namještaja nisu kuhinjski elementi nego ping pong stol koji je već u devet ujutro bio u upotrebi.

Prvi stanari coworkinga početkom listopada

U centralnom dijelu je velika konferencijska dvorana za predavanja i održavanje sastanaka po kojoj su pobacane velike plave vrećaste fotelje za sjedenje.

Iz konferencijske dvorane vode dva hodnika, u jednom je coworking prostor koji će prve stanare dobiti početkom listopada, po završetku prvog natječaja za ulazak u predakceleracijski program.

_40A1915
Snimio Borko Vukosav/Telegram

Do 150.000 kuna za razvoj

Drugi hodnik vodi u prostor gdje se nalaze uredi tvrtki u inkubacijskom programu, poput tvrtki Visiobike koja radi na razvoju pametnih bicikala.

Paralelno sa službenim otvaranjem, Startup Factory ulazi u posljednju fazu prvog natječaja za startup timove. Program predakceleracije, odnosno ubrzanog razvoja prve faze realizacije poduzetničkih projekata, traje 10 tjedana, a odabrani timovi dobit će bespovratna sredstva za razvoj u visini do 150.000 kuna. Riječ je o prvom javno financiranom “no equity” programu ovakve vrste u Zagrebu, što znači da startupovi ne prepuštaju vlasničke udjele u projektu.

Startup Factory po uzoru na Prag

Startup Factory je dogradnja programa inkubacije tvrtki koji je krenuo u ožujku ove godine, namijenjen tvrtkama u ranim fazama razvoja dok ne narastu na 10 zaposlenih. U ovom trenutku na dvije lokacije, na adresi Dragutina Golika 63 i u Slavonskoj aveniji na Žitnjaku, imamo inkubirano dvadesetak tvrtki. U pripremi je treća lokacija na Zagrebačkom Velesajmu, koja bi trebala biti puštena u pogon krajem sljedeće godine, a financirat će se iz budžeta Razvojne agencije Zagreb i fondova Europske unije.

Direktor projekta Startup factory Dario Vuljanko objasnio je za Telegram da je projekt osmišljen u suradnji sa sličnim programom pokrenutim u Pragu. “Kako je riječ o pilot projektu, još razrađujemo model natječaja koji će najbolje funkcioirati. Za prvi put raspisali smo natječaj za startupove koji žele razvijati aplikacije na temu Smart City Tourism, odnosno aplikacija za razvoj pametnog turizma u Zagrebu. Drugim riječima, u prvom ciklusu ciljaju na usluge i tehnologije koje će na pametan način integrirati informacije o hrani smještaju, šoping i ostalim uslugama za turiste u Zagrebu.

Snimio Borko Vukosav/Telegram
Snimio Borko Vukosav/Telegram
_40A1920
Snimio Borko Vukosav/Telegram

Natječaj do 12. rujna

“Natječaj je otvoren do 12. rujna, a 9. rujna organizirali smo Meetup na koji mogu doći svi zainteresirani i provjeriti o čemu se točno radi. Prijavljeni timovi ulaze u predselekcijski postupak u kojem će njihove ideje ocjenjivati naši mentori i ljudi iz Razvojne agencije. Timovi koji uđu u uži krug svoje će projekte predstaviti na Bootcampu, nakon kojeg ćemo odabrati timove koji definitivno ulaze u program. Još jedan ulaz u program je sudjelovanje u Hackathonu u organizaciji IBM-a u kojem će timovi imati dva dana za razvoj aplikacije, a najbolji ulaze u program”, objašnjava Vuljenko.

U program mogu ući svi timovi i tvrtke registrirane u Zagrebu ne starije od godinu dana, a prijaviti se mogu i timovi koji nisu iz Zagreba, pod uvjetom da tvrtku registriraju u Zagrebu, kaže.

_40A1924
Snimio Borko Vukosav/Telegram

Pomoć mentora

TImovi koji uđu u projekt na raspolaganju će imati coworking prostor Startup factoryja, modularnu konferencijsku dvoranu za održavanje predavanja i sastanak.

Mentorirat će ih iskusni profesionalci među kojima su Gorjan Agačević, stručnjak za dizajn digitalnih proizvoda te osnivač i direktor tvrtke Amodo, stručnjak za industrijski dizajn Igor Jurić koji je radio na razvoju DOK-ING-ovog električnog auta XD, Jan Jilek, između ostalog poznat po razvoju ad operations firmi AdServer.hr, te startupa Dotmetrics.net te niz stručnjaka iz HT-a i IBM-a i drugih tvrtki koje su partneri projekta.