Direktori Deutsche Banka dali su ostavke zbog skandala s namještanjem kamata

Dioničari su tražili da Jain i Fitschen odu jer istrage o malverzacijama uništavaju banku

FOTO: afp

Obojica direktora Deutsche Banka dali su ostavke zbog skandala s liborom. Najveća njemačka banka potvrdila je u nedjelju da su Anshu Jain i Jürgen Fitschen, nakon što su tri godine dijelili funkciju glavnog izvršnog direktora, “ranije napustili kompaniju” nakon “izvanrednog” sastanka Upravnog odbora, objavio je Wall Street Journal.

Jain odlazi 30. lipnja a Fitschen će ostati do svibnja 2016 kako bi “osigurao mirnu primopredaju”, objavila je banka. Obojica su trebali biti na čelu banke najmanje do 2017. Novi direktor Deutsche Banka je John Cryan, od 2013. član nadzornog odbora.

Skandali i visoke kazne uništili su poslovanje

Ostavke direktora posljedica su niza skandala u koje je banka upala u zadnjih nekoliko godina, a smatra se da je kulminacija bila kazna od 2,5 milijardi dolara za upletenost Deutsche Banka u namiještanje kamata na Liboru.

Libor, londonska međubankarska posudbena kamata, referentna je kamata koja utječe na financijske aranžmane vrijedne bilijune dolara. Deutsche Banka je jedna od šest velikih banaka koje su kažnjene nakon što su otkrivene manipulacije njihovih tradera na liboru. Banka mora platiti i 55 milijuna dolara kazne nagodbe u parnici zbog falsificiranja financijskih izvještaja. Američka Komisija za vrijednosnice i burze (SEC) istraživala je način na koji je Deutsche banka prikazivala svoju imovinu tijekom financijske krize i tvrdi da je dio imovine precijenila jer nije imala dovoljno kapitala za pokrivanje potencijalnih gubitaka. Banka nije priznala niti odbacila optužbe.

Smjenu direktora tražili su dioničari

Deutsche Banka u travnju je objavila da se unatoč prometu od 10,4 milijarde dolara u prvom kvartalu, čisti prihod prepolovio u odnosu na 2014. i spao na 559 milijuna eura. Milijarde dolara kazni zbog istraga jednostavno su uništile bilancu.

Najgore je bilo u travnju, kad je Deutsche Bank priznalak krivnju za manipulacije na libor ui nagodila se s američkim i britanskim vlastima oko kazne od 2,5 milijarde dolara.

Vrijednost dionica banke, kojima se trguje na njujorškoj burzi, u godinu dana pala je 18 posto. Na zadnjoj godišnjoj skupštini Deutsche Banka u svibnju dioničari su dosta nervozno upozorili na razočaravajući rast profita, ogromne novčane kazne zbog malverzacija i planove restrukturiranja za koje misle da neće donijeti zadovoljavajući rast.

Hermes Equity Ownership Services, vlasnik gotovo 5 posto banke, zatražio je smjenu direktora jer “više ne vjeruju upravi” . Direktor Jürgen Fitschen priznao je da uprava nije ispunila obećane ciljeve.