Hoće li se YouTube i Deezer zbog novih pravila povući iz Hrvatske?

Sami kažu da će povući glazbu sa servisa ako se uvede kolektivna naplata prava

FOTO: Drop Dopers-#DISKO (Official Video) Aquarius records

Hrvatska diskografska udruga (HDU) digla je jučer veliku buku oko odluke Vijeća stručnjaka Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo. Tvrde da država ugrožava isplativost poslovanja YouTubea, Deezera i sličnih digitalnih servisa u Hrvatskoj jer je Zavod na zahtjev Hrvatske udruge za zaštitu izvođačkih prava (HUZIP) odlučio uvesti sustav naplate autorskih prava koji bi bio presedan u zakonima EU.

Državni zavod za intelektualno vlasništvo želi da se naknade za prava izvođačima i autorima koje se plaćaju individualno na temelju ugovora s diskografima, odsad plaćaju i kolektivno preko HUZIP-a, prema unaprijed određenom cjeniku. Takav bi sistem plaćanja, tvrde diskografi, stvorio pravnu nesigurnost na tržištu i natjerao YouTube i druge velike servise da razmisle o povlačenju iz Hrvatske.

Navodno nikoga nisu pitali za mišljenje

“Nitko od korisnika, globalnih kompanija koji stoje iza servisa poput Deezera i Youtubea, nije obaviješten o ranije navedenom postupku te nisu bili u mogućnosti pravovremeno dati svoja detaljna očitovanja. Hrvatska diskografska udruga (HDU) potaknuta očitim propustima u donošenju Vijeća stručnjaka, bila je dužna reagirati i ukazati na nepravilnosti te pokrenuti konkretne pravne korake protiv spomenutog Mišljenja.” piše u priopćenju objavljenom na web stranicama udruge.

Hrvatski diskografi usvojili su i Deklaraciju o zaštiti digitalnog tržišta hrvatske glazbe. Najavljuju da će u slučaju pokretanja bilo kakvih sudskih postupaka ili sličnih aktivnosti koji narušavaju daljnje uspostavljanje digitalnog glazbenog tržišta u Hrvatskoj povući glazbu sa svih digitalnih servisa i “aktivno štititi prava od eventualnog nelegalnog korištenja na Internetu”.

Povlačenje digitalnih servisa, tvrde diskografi, naštetilo bi cijelom hrvatskom glazbenom tržištu “i sasvim sigurno unazadilo njegov razvoj za sljedećih nekoliko godina” a utjecalo bi i na korisnike usluga “koji će ostati bez mogućnosti legalnog uživanja u glazbi.”