Europska komisija sad sumnja i da se Ikea dogovorila s Nizozemskom kako bi plaćali manji porez; planiraju sve istražiti

Europska unija nastavlja istragu o utaji poreza, prebacivanjem dijela zarade van zemalja EU

The logo of IKEA is pictured outside Europe's biggest Ikea store in Kungens Kurva, south-west of Stockholm on March 30, 2016. 
Ikea founder Ingvar Kamprad, who built a global business empire with revolutionary flat-pack furniture and dallied with Nazism in his youth, turned 90 today. / AFP PHOTO / JONATHAN NACKSTRAND
FOTO: AFP

Europska komisija najavila je kako će istražiti je li švedska Ikea s nizozemskom poreznom upravom stvorila poseban mehanizam kojim su smanjili iznos poreza koji trebaju plaćati. Istraga Ikee uslijedila je nakon mnogih sličnih istraga. Primjerice, pod istragom su se našli Googlea i Facebooka, ali i druge multinacionalne kompanije kojima su zemlje članice Europske unije davale povlaštene porezne ugovore.

Europska komisija danas je najavila kako će istražiti dvije porezne olakšice koje je Nizozemska dala kompaniji Inter Ikea, koja upravlja Ikeinim poslovima. Prema franšiznom ugovoru, Inter Ikea, putem svoje podružnice Inter Ikea Systems u Nizozemskoj uzima tri posto od ukupne prodaje u svim Ikeinim trgovinama.

Dio zarade se prebacivao u Luksemburg

“Sve kompanije, velike ili male, moraju platiti svoj udio poreza. Zemlje članice ne mogu odabrati kompanije koje će plaćati manje poreza, dozvoljavajući im prebacivanje dijela zarade u neku drugu zemlju”, objasnila je Margrethe Vestager, povjerenica za tržišno natjecanje. Komisija je ustanovila da je prva porezna olakšica od 2006. do 2011. godine, omogućila Inter Ikea Systemsu prebacivanje velikog dijela svojeg profita u Luksemburg, gdje profit nije bio oporezivan.

U 2011. godini, Komisija je prvu poreznu olakšicu proglasila nezakonitom, nakon čega je uvedena druga, koja je ponovno omogućila prebacivanje dijela profita u Luksemburg. Komisija će sada krenuti s utvrđivanjem visine poreza za koji sumnjaju da je utajen, nakon čega će vjerojatno propisati kaznu. Pod istragom su također McDonald’s i francuska energetska kompanija Engie, koje su također navodno prebacivale dio zarade u Luksemburg kako ne bi platili porez.