Equifax je koristio glupe šifre za logiranje i tako je došlo do mega hakerske afere; teško nam se sprdati jer se Telegramu dogodilo slično

Zbog bedaste šifre, iz baze američke kreditne agencije ukradeni su osjetljivi podaci o 143 milijuna ljudi

Tjedan dana nakon što je priznala da je hakirana, američka kreditna agencija Equifax ovaj je tjedan pojasnila kako su točno hakeri dobili pristup njihovoj bazi. Iz baze su izvučeni iznimno osjetljivi podaci o 143 milijuna Amerikanaca, dakle preko polovice porezno sposobnih stanovnika Amerike, ako se izuzumu djeca i oni oslobođeni poreza. Došli su, dakle, do podataka poput imena, datuma rođenja, brojeva socijalnog osiguranja…

Hakeri su iskoristili ranjivost unutar Apache sustava koji je Equifax koristio, a koja je prepoznata i uklonjena prije nekoliko mjeseci, no Equifax nije implementirao zakrpu na vrijeme. Sama ranjivost nosi naziv Apache Struts CVE-2017-5638, te se putem nje preko Equifaxove web aplikacije mogu izvršavati naredbe koje su hakerima omogućile dublji pristup u sustav. Equifax kaže i da dalje surađuju s nadležnim organima i policijom kako bi pronašli počinitelje.

Otkriveno još nekoliko problema sa sigurnošću

Vijest o ranjivosti Apache je objavio u ožujku ove godine te je 6. ožujka i uklonjena, no dok god firme koje su koristile sustav nisu implementirale potrebnu zakrpu, dotle su hakeri mogli upasti u njihovu bazu. Stoga je nekoliko dana nakon što su počeli masovni hakerski napadi većina firmi napravila potrebnu zakrpu, no ne i Equifax.

Oni su napadnuti sredinom svibnja, što znači da su imali dobrih dva mjeseca za implementaciju zakrpe, što očito nisu učinili. Hold security, kompanija iz Wisconsina, istraživala je i sigurnost stranice argentinske podružnice Equifaxa. Oni su, recimo, u svega par minuta došli do stranice za administratorsku prijavu u stranicu, koja je trebala biti skrivena.

Telegram ima razumijevanja za ovakav propust

Naletjeli su na još jedan, možda i veći problem – shvatili su da su im kombinacija korisničkog imena i lozinke bili admin/admin. Putem te stranice, mogli su dodavati ili uklanjati zaposlenike, kao i vidjeti njihove lozinke. I preko te stranice su također mogli doći do informacija o Equifaxovim američkim korisnicima.

Inače, moramo priznati da nam je teško sprdati se s Equifaxom zbog ove posljednje, blesave greške s korisničkim imenom i šifrom. Naime, u rano proljeće 2015., dok je portal Telegram još uvijek bio u fazi testiranja, kao login i šifru za administriranje koristili smo – telegram/telegram. Što je možda još mrvicu gluplje od admin/admin. Logično, netko nam je, bez nekog posebnog truda, upao u sustav, screenshotao portal koji još nije bio gotov i to objavio. Zato, priznajemo, imamo posebnu vrstu razumijevanja i empatije za ovakve propuste.