Nekad je nužno odabrati stranu

Europska komisija jednom od najvećih proizvođača čipova na svijetu udarila kaznu od 997 milijuna eura

Misle da je Qualcomm najmanje pet godina zlorabio dominantni položaj na tržištu

FOTO: Maurizio Pesce/Flickr

Europska komisija objavila je danas kako će jednog od najvećih svjetskih proizvođača čipova Qualcomm kazniti s 997 milijuna eura zbog zlorabljenja dominantnog položaja na tržištu. Povjerenica za Europsku kompetitivnost Margrethe Vestager jutros je na press konferenciji u Bruxellesu objavila svoju odluku.

“Europska komisija kaznila je Qualcomm s 997 milijuna eura zbog zlorabljenja dominantne pozicije na tržištu LTE čipova”, stoji u službenoj objavi. “Qualcomm je potplaćivao jednog od svojih klijenata da ne koriste konkurentske proizvode i tako svojim konkurentima onemogućavao ravnopravnu tržišnu utakmicu. Takav postupak je ilegalan po zakonima o kompetitivnosti Europske unije”, navodi se u objašnjenju ove odluke.

Qualcomm je pet godina zlorabio svoju poziciju

Kazna od 997 milijuna eura predstavlja 4,9 posto ukupnog godišnjeg prometa Qualcomma za 2017. godinu. Komisija ističe kako je ova golema kazna upozorenje drugim kompanijama koje misle koristiti slične prakse koje štete kompetitivnosti. Prema objavi, Qualcomm je imao dogovor s Appleom u kojem su se obvezali plaćati “značajne iznose” ako će se u proizvodnji iPhonea i dalje favorizirati Qualcommovi čipovi.

“Qualcomm je Appleu platio milijarde američkih dolara kako ne bi kupovali od njihovih konkurenata. Smanjena cijena čipova dana je Appleu pod uvjetom da kupuju samo njihove proizvode. Qualcomm je tako, protuzakonito, više od pet godina, konkurentima suzbijao sudjelovanje na tržištu LTE čipova. Zacementirali su svoju tržišnu dominaciju”, rekla je Vestager na press konferenciji.

Vjerojatno je da će se žaliti na presudu

Qualcomm je u prošlosti negirao da krše europske zakone o kompetitivnosti pa se očekuje kako će uložiti žalbu na ovu presudu. Ulaganjem žalbe, spor bi se mogao prolongirati još par godina. Komisija je istragu počela još 2015. godine, kada su prvi put posumnjali da Qualcomm zloupotrebljava tržišnu dominaciju. Iako tržišna dominacija ni na koji način nije ilegalna EU zakoni nalažu kako se ta dominacija ne smije iskorištavati za uništavanje konkurencije.

Tijekom istrage, ustanovljeno je kako je Qualcomm između 2011. i 2016. godine držao 90 posto tržišnog udjela LTE čipova. Kazna Qualcommu samo je jedna u nizu kazni kojima Europska komisija želi suzbiti nekonkurentno ponašanje. Među većim kaznama u posljednje vrijeme su ona Googleu, odnosno Alphabetu u visini od 2,4 milijarde eura te takozvanom kamionskom kartelu u visini od 880 milijuna eura.