Europski parlament je srušio zakone o zabrani GMO-a u državama Unije

Prijedlog Komisije je da ona i dalje odlučuje o bitnim stvarima oko GMO-a

GMO yellow sign with the corn crop in the background

Europski parlament u srijedu je s velikom većinom od 577 glasova za i 57 protiv, srušio prijedlog regulative o prodaji i upotrebi GMO hrane u Europskoj uniji, koji obuhvaća i uvjete po kojima države članice mogu zabranjivati GMO na svom teritoriju.

Zakoni su srušeni jer većina zastupnika misli da ih je Europska komisija loše pripremila pa su praktički neprovedivi i članice EU bi nepotrebno izložile tužbama biotehnoloških kompanija.

“Rijetko se dogodi da se sve političke grupe slože oko nečega u Parlamentu”, tvrdi zastupnica Biljana Borzan, “Komisija je htjela preslikati sustav zabrane uzgoja GMO-a koji uspješno funkcionira, no uzgoj i prodaja hrane nisu ista stvar. Države mogu zabraniti uzgoj GMO kukuruza radi bojazni da će se on prošiti na “klasična” polja, no GMO hrana ne može “zaraziti” klasičnu hranu na policama trgovina. Jedini koji bi profitirali od ove regulative su korporativni odvjetnici koji bi tužili države članice.”

Dva tjedna prije glasanja, preporuku da se regulativa odbaci dao je Odbor za okoliš Europskog parlamenta.

Poštivanje međunarodnih trgovinskih sporazuma

Prema prijedlogu Komisije, članice Eu mogu zabraniti prodaju GMO hrane, ali istovremeno moraju poštivati međunarodne trgovinske sporazume koje je potpisala Komisija, što nužno izaziva konflikt, posebno zato što se nacionalne zabrane neće smjeti temeljiti na utjecaju GMO hrane na zdravlje i okoliš. To je pitanje u centralnoj nadležnosti, Europske uprave za sigurnost hrane (EFSA) i svaka hrana koju Komisija odobri već ima njihovu potvrdu da je neškodljiva.

Kod odobrenja svake GMO hrane ili stočne hrane, države članice EU glasaju za ili protiv, ali im je potrebna kvalificirana većina, što je otprilike 20 država. Od 2003. anti-GMO države nikad nisu uspjele prikupiti kvalificiranu većinu pa je Komisija imala pravo postupiti po vlastitom nahođenju. Svih 58 GMO proizvoda, koliko ih je sada na tržištu EU, odobrila je Komisija samostalno.

Današnje glasanje će riješiti jedan problem, no nepravedan sustav odobrenja GMO hrane i dalje ostaje na snazi, Komisija zadržava ovlasti odobrenja za njezinu prodaju i upotrebu.