Evo što biste sve mogli kupiti da je Apple samo vaš (nezakonita verzija)

Apple se procjenjuje na 1,3 bilijuna dolara, mogućnosti su velike

Najvjernija Appleova sljedba misli da je kompanija predobra da bi se ograničavala pravilima koja nameće njezina pristunost na burzi, posebno nakon što je Apple u svom posljednjem poslovnom izvještaju, jednom od najimpresivnijih u povijesti tehnološke industrije, najavio da će dioničarima vratiti 200 milijardi dolara. Apple je vjerojatno jedina velika tehnološka kompanija koja je zadržala mentalitet malih igrača, “najveći starutp na planetu” kako je to Jobs definirao 2010 godine. Proizvodima daju prednost nad profitom, rizike preuzimaju na sebe.

Uspoređivati sa startupom kompaniju izlistanu na NASDAQ-u i vrijednu više od 750 milijardi dolara možda nije najmaštovitije. Zato smo s AppleInsiderom izmislili stvarnost u kojoj ste vi vlasnik Applea, odlučujete ga povući s burze i trošiti novac bez da polažete račune regulatornim tijelima i ulagačima aktivistima. Evo što biste sve mogli kupiti, ako zanemarimo pokoje zakonsko ograničenje.

Apple ima gotovine za 22.000 tone u novčanicama

apple nosacOvo je britanski nosač aviona HMS Ark Royal. Kada bi na jednu stranu vage stavili njega, a na drugu količinu gotovine kojom u ovom trenutku raspolaže Apple, Apple bi pretegnuo.

Stvarna vrijednost Applea je oko 1,3 bilijuna dolara

cat 797
Kupac Applea morao bi iskrcati 55 Caterpillar 797 šlepera punih novčanica od 100 dolara

Tržišna vrijednost kompanije u ovom trenutku je nešto veća od 750 milijardi dolara. Kad se uzmu u obzir njiohva tržišna pozicija, vrijednost brenda, imovina i patenti, računaju bankari, ozbiljan kupac morao bi ponuditi barem 140 milijardi dolara premije, dok bi se ukupni trošak preuzimanja u najambicioznijim procjenama popeo i do 2 bilijuna dolara. Prema podacima Federalnih Reservi, u svijetu je u optjecaju 1,31 bilijuna dolara u gotovini. Najveća pojedinačna transakcija svih vremena bilo je 9 milijardi dolara kojima je Mitsubishi 2008. spašavao Morgan Stanley.

Samo Apple može otkupiti vlastite dionice

apple nasdaq

Povlačenje Applea s burze bio bi potez bez presedana. Nikad nijedna upola tolika kompanija nije pokušala nešto slično. Apple bi morao otkupiti svoje dionice. Da nema njihova trenutnog plana otkupa, imali bi 300 milijardi dolara gotovine ali i s tim bi novcem bilo teško naći konzorcij banaka spreman kreditirati to. Najveću takvu operaciju 1989. izveo je KKR otkupom dionica RJR Nabisco što bi danas vrijedilo 58 milijardi dolara a tada je vrijedilo 31 milijardu. Za otkup Applea trebali biste svega dva Caterpillarova kipera.

Mogli biste kupiti Google i značajan udjel u Dellu

google

Na Google bi se, prema tržišnoj vrijednosti te kompanije, trebalo potrošiti 526 miljardi dolara a za ostatak bi, želite li ostati u Silicijskoj dolini, najbolje bilo kupiti značajan udjel u Dellu.

Ne bi bilo loše kupiti porezni raj Luksemburg

juncker
Bivši premijer Luksemburga Jean-Claude Juncker s Hermanom Van Rompuyem

Za četverostruki BDP Luksemburga bilo bi dovoljno 240 milijardi dolara, a Appleu je ta zemlja gotovo druga domovina, kao i ostalim velikim američkim korporacijama poput Amazona, Facebooka ili Microsofta.

Imali biste za sve najvrjednije klubove na svijetu…

Screen Shot 2015-05-05 at 15.43.53

Apple ima dovoljno gotovine da kupi sve klubove NBA, NFL-a, bejzbolske prve lige i 20 najvrjednijih nogometnih klubova na svijetu – dva puta. Cijena nabrojanog bila bi oko 116 milijardi dolara.

…i obilazili ih sa stilom u svome Air Force One

air force one

Klubove svih vodećih svjetskih liga kao Appleov biste vlasnik najudobnije obilazili u dvostrukom Boeingu 747. Kad bi vam ga država htjela prodati, imali bi više nego dovoljno. Air Force One stoji 660 milijuna dolara.

Amerikancima bi mogli platiti 1 godinu zdravstvenog

zdravstveno

Godina dana privatnog financiranja američkog zdravstvenog osiguranja za sve američke osiguranike, Apple bi stajala 80 milijardi dolara. Država bi im morala dati najveću poreznu olakšicu na račun humanitarne pomoći u povijesti Amerike.

Ili biti domoljub pa otplatiti dug države

23.12.2014., Zagreb - U Banski dvorima odrzana je posljednja redovita sjednica Vlade RH u 2014. godini. Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Prema procjenama nadležnih institucija, hrvatski BDP će ove godine biti oko 89.76 milijardi dolara. Ako vanjski dug bude rastao kao se predviđa, mogli biste ga otplatiti za nešto više od 60 milijardi dolara ili biti velikodušni pa riješiti i dug i uplatiti jedan godišnji BDP da ekonomija stane na gode, ne bi vas uništilo.

I još bi vam ostalo za normalan milijarderski život

bugatti

Ova dugoročna ulaganja stajala bi vas nešto više od 900 milijardi dolara, što znači da bi vam ostalo još 70tak milijardi za normalne miljarderske radosti, poput privatnih otoka, Bugatty Veyrona u raznim bojama i zaliha u poreznim oazama, u čemu bi svakako pomogla činjenica da ste vlasnik Luksemburga.