Facebook je napravio novu verziju svojeg Messengera, ovog puta samo za klince

Unutar nove aplikacije, djeca neće imati Facebook profile, a svu kontrolu nad dopisivanjem će imati roditelji

FOTO: YouTube

Sasvim je jasno da djeca sve ranije stupaju u kontakt s tehnologijom, pa stoga sve ranije žele komunicirati s prijateljima i obitelji digitalnim putem. Facebook je stoga danas objavio kako su pokrenuli novu verziju Messengera, Messenger Kids, namijenjenog samo za djecu sa iOS uređajima.

Uz to što pravila Facebooka zabranjuju registraciju osobama mlađima od 13 godina, djecu je na internetu veoma bitno zaštititi od mogućih opasnosti. Budući da djeca u većini slučajeva imaju tablete koje nemaju mogućnost umetanja SIM kartice, a time ni posjedovanje mobilnog broja, opcije za dopisivanje su im prilično limitirane.

Dakle, djecu se, ako nemaju SIM karticu ne može zaštiti putem zabranjenih, odnosno dopuštenih mobilnih brojeva, a korištenje običnog Facebooka nije dopušteno. Djeca mogu koristiti neke druge aplikacije poput Hangoutsa, no onda su vezani za e-mail adresu, a roditeljima pritom nemaju zadovoljavajuću razinu kontrole. Nova Facebookova aplikacija ne zahtjeva registraciju putem e-maila, roditeljima daje kontrolu nad dopuštenim kontaktima, a djeca pritom nemaju pristup punoj Facebook mreži.

https://www.facebook.com/facebook/videos/10156809740161729/

Roditelji biraju prijatelje

Djeca dakle ne moraju imati svoj vlastiti korisnički račun na Facebook mreži, već se njihov račun veže uz onaj od roditelja. Putem korisničkog računa roditelja, stvara se korisnički račun za dijete unutar Messenger Kidsa. Nakon što se na željeni uređaj (npr. stari iPad tablet) skine Messenger Kids aplikacija, roditelj ju mora autorizirati putem svojeg Facebook računa. Time se roditelj ne logira u uređaj, već samo autentificira tablet.

Nakon toga se na tabletu stvara zasebni Messenger Kids korisnički račun, s imenom i prezimenom djeteta. Međutim, budući da dijete nema pristup punom Facebooku, njihovo ime nije dostupno u javnoj tražilici. Listu prijatelja ne stvara dijete već roditelj, a prijatelj naravno mora imati Facebook račun. Dakle ako se baka i djed nalaze na listi prijatelja roditelja, potrebno je samo par klikova kako bi se mogli dopisivati s unukom.

Naglasak na video pozive

Ako se djetetu na listu prijatelja želi dodati prijatelja iz njegove dobne skupine, koji pritom također koristi Messenger Kids, roditelji oba djeteta moraju biti frendovi na Facebooku. Ako roditelj želi dodati dijete na listu prijatelja svojeg djeteta, krenuti će dodavati roditelja, ispod čijeg imena će se pojaviti povezani dječji korisnički račun. Naravno, drugi roditelji moraju odobriti ovo prijateljstvo. Djeca će također moći blokirati kontakte, a kada to učine, obaviješteni će biti njihovi roditelji.

Dizajn je naravno fokusiran na djecu, s velikim elementima korisničkog sučelja, te prečacima za GIFove i stickere. Veliki naglasak je uz dopisivanje, na video pozivima, budući da Facebook ide pretpostavkom da nisu svi petogodišnjaci pismeni i sasvim sposobni dopisivati se preko aplikacije. Još jedna bitna stvar je što je Facebook odlučio ne ugraditi reklame u Messenger Kids, kako kompanije ne bi ciljano oglašavali proizvode djeci.