Facebook je u ozbiljnim problemima; navodno više od godinu dana nisu uklonili indijsku pedofilsku stranicu

Odbijali su skinuti stranicu na kojoj su prikazane otmice djece i video silovanja

SAN JOSE, CA - APRIL 18: Facebook CEO Mark Zuckerberg delivers the keynote address at Facebook's F8 Developer Conference on April 18, 2017 at McEnery Convention Center in San Jose, California. The conference will explore Facebook's new technology initiatives and products.   Justin Sullivan/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Facebook je godinu dana odbijao ukloniti indijsku stranicu na kojoj je objavljivan pedofilski sadržaj, piše The Guardian. Na stranici je objavljivan sadržaj u kojem su prikazane otmice djece, a u komentarima na objavama korisnici su pisali eksplicitne opise seksualnog zlostavljanja djece. Facebook video u kojem se prikazuje silovanje također je ostao online više od godinu dana, čak i nakon višestrukih prijava.

Te optužbe su predane indijskim sudovima nakon policijske istrage u saveznoj državi Kerala na zapadu Indije. Ovaj slučaj prikazuje kako se tehnološki giganti poput Facebooka, Googlea i Twittera u nekim slučajevima nose s pedofilskim sadržajem na svojim stranicama. Vrhovni sud je prošli tjedan naložio kompanijama i indijskoj vladi da revidiraju svoje postupkekod riješavanja slučajeva zlostavljanja djece i silovanja, odnosno, objave tih sadržaja.

Tvrde da su istražili sve slučajeve

Istraga je još u tijeku, no pojavljuju se sumnje u efikasnost sustava moderiranja sadržaja na društvenim mrežama. Facebook i druge kompanije susreću se s problemom širenja interneta u Indiji, koja je druga najmnogoljudnija zemlja na svijetu, stoga je očekivano da će na tom tržištu biti veće šanse za objavljivanje ilegalnog sadržaja.

Iz Facebooka su pod prisegom na sudu rekli kako kompanija pedofilski sadržaj automatski prijavljuje američkoj policiji, a ne indijskoj. No, indijski zakon propisuje da se takvi slučajevi moraju prijaviti njihovoj policiji. Facebook je na sudu također izjavio da su između ožujka i kolovoza 2016. godine primili 7.802 prijave korisnika koje upućuju na pedofilski sadržaj. Tvrde da su sve slučajeve istražili, te poduzeli prikladne mjere.

Korisnik na sudu pokazao screenshot prijave

No, tijekom saslušanja na sudu ispostavilo se da Facebook nije htio ukloniti stranicu naziva Telugu, što prevedeno s indijskog jezika znači “malena vagina”. Na stranici su se nalazile slike žena i ženske djece slikane u javnosti, bez njihovog znanja. U komentarima su korisnici eksplicitno pisali kako bi silovali uslikane žene i djecu.

Korisnik koji je prijavio stranicu Facebooku priložio je screenshot, u kojem Facebook pojašnjava da ta stranica ne krši njihova pravila korištenja. Tek nakon godinu dana, nakon što im je sud dao nalog, Facebook je konačno uklonio stranicu. Kompanija je također odbijala ukloniti post u kojem je bio objavljen broj telefona preko kojeg su korisnici mogli dobiti pristup videozapisu u kojem se prikazuje silovanje indijske glumice umjetničkog imena Dileep.

Razbijen lanac dječje prostitucije

Posebno je problematična stranica koja na prvu nije djelovala kao da krši pravila korištenja, no ispostavilo je putem nje organiziran lanac prostitucije djece u saveznoj državi Kerali. Policijskom akcijom više od 40 djece je oslobođeno seksualnog ropstva, a uhićeno je 39 osoba, nakon što je stranica konačno prijavljena indijskoj policiji.

Indijskoj vladi je sad naređeno da postane pretplatnik američke NCMEC baze podataka, na kojoj kompanije poput Facebooka prijavljuju slučajeve zlostavljanja djece. NCMEC je pred sudom izjavio da imaju više od 100.000 prijava zlostavljanja iz Indije, no budući da Indija još uvijek nije član, policija nije mogla pristupiti tim podacima. Indija se trenutno oslanja na Interpol, koji im proslijeđuje relevantne prijave pedofila.

Problematičan golemi broj jezika i dijalekata

Facebook se već godinama pokušava probiti na indijsko digitalno tržište, koje je jedno od najvećih na svijetu. Prema jednoj od njihovih procjena planiraju imati oko 830 milijuna korisnika u toj zemlji do 2021. godine. Upitno je kako će se Facebook moći nositi s moderacijom sadržaja kada se na mrežu priključi par dodatnih stotina milijuna Indijaca. Facebook tvrdi da će omogućiti da se ljudi osjećaju sigurno.

Vrhovni sud je prošli tjedan naredio i drugim tehnološkim kompanijama poput Yahooa, Microsofta, WhatsAppa i Googlea, da počnu surađivati s indijskim vlastima u proširenju popisa ključnih riječi povezanih sa zlostavljenjem djece. Stvaranje tog popisa je ključno za pronalaženje pedofilskog sadržaja, upravo zbog broja jezika i dijalekata koji se koriste u Indiji, a kojih ima više od 780. Indijske vlasti su konačno oformile poseban ured preko kojeg će se obrađivati prijave vezane za zlostavljanje djece.