Facebook prijeti da će se povući iz Europe. Evo zašto to nije realno

Facebook bi povlačenjem iz EU izgubio jedno od svojih lukrativnijih tržišta

(FILES) In this file photo taken on May 1, 2018 Facebook CEO Mark Zuckerberg speaks during the annual F8 summit at the San Jose McEnery Convention Center in San Jose, California. - Facebook is shifting its focus to become "a privacy-focused messaging and social networking platform," chief executive Mark Zuckerberg said on March 6, 2019 in outlining a broad vision for transforming the online giant. Zuckerberg said on his Facebook page the social network will be less of "the digital equivalent of a town square" because  "people increasingly also want to connect privately in the digital equivalent of the living room." (Photo by JOSH EDELSON / AFP)
FOTO: AFP

Ovoga tjedna probila se vijest da bi Facebook mogao napustiti Europu, a sa sobom bi mogao povesti i Instagram. Time bi Europljani ostali bez dvije najpopularnije društvene mreže. Ovakva Facebookova prijetnja dolazi u vrijeme kada se intenzivirala zabrinutost oko privatnosti korisničkih podataka, ponajviše zbog slučaja TikToka i američke vlade. Taj slučaj je zabrinuo i druge vlade, koje su svoj nišan postavile na Facebook.

Ranije ovoga mjeseca, povjerenstvo za zaštitu podataka Europske unije poslalo je preliminarnu naredbu Facebooku u kojoj je tražila obustavljanje slanja korisničkih podataka iz EU-a u Ameriku, piše Wall Street Journal. Prema njihovoj naredbi, dužnosnici EU-a su zabrinuti oko potencijalnih špijunskih, odnosno, nadzornih praksi američke vlade, pa sada žele nekako ograničiti takav prijenos podataka s jednog kontinenta na drugi.

Čime prijeti Facebook?

Facebook žele natjerati da korisničke podatke građana Europske unije pohranjuju u Europi, a istovremeno žele postaviti nova ograničenja o dijeljenju takvih podataka između zemalja. Takva odredba bi zadala Facebooku niz problema, poput potrebe za investiranjem u podatkovne centre u Europi. Zbog te odredbe, pisao je Vice, Facebook je zaprijetio napuštanjem europskog tržišta.

“Ako se odluka EU potvrdi, nije baš sigurno kako će Facebook moći nastaviti pružati svoje usluge Facebook i Instagram u EU”, izjavila je Yvonne Cunnane, šefica zaštite podataka Facebooka u Irskoj. U Irskoj se i nalazi jedna od najvećih svjetskih centrala Facebooka. Facebook i Instagram zajedno imaju više od 410 milijuna korisnika u EU, pa bi, ako Facebook ispuni svoje prijetnje, svi ti korisnici ostali bez te dvije društvene mreže.

Facebook ima i golem ekonomski utjecaj u Europi. Sam Facebook procjenjuje da njihovu platformu koristi 25 milijuna tvrtki unutar EU, uglavnom manje veličine. Naložili su studiju Copenhagen Economicsu, jednoj od vodećih tvrtke Europe po pitanju ekonomskih analiza. Prema toj studiji, ustanovljeno je da se Facebookom generiralo oko 208 milijardi eura prošle godine, što je stvorilo oko 3,1 milijun radnih mjesta.

Facebook ističe niz problema s istragom

Facebookova Cunnane kaže da je Facebook dobio samo tri tjedna da odgovori Irskoj, što je, smatraju, neadekvatan rok. Nadodala je da Facebook nije niti kontaktiran za ikakvu istragu prije dobivanja naredbe. Cunnane zabrinjava i što je odluku donijela Helen Dixon, irska povjerenica za zaštitu podataka.

“zabrinjava nas činjenica da je samo jedna osoba zadužena za cijeli proces. Mislimo da je istraga bila neadekvatna, a sumnjamo da će proces odlučivanja biti pravedan”, kaže. Nadodala je da se Irska fokusira isključivo na Facebook, dok postoje i druge velike tehnološke kompanije koje šalju podatke iz EU u Ameriku. Time kaže da se Facebook postavlja u neravnopravan položaj.

Hoće li se povući? Teško

No, koliko je zaista realno da će Facebook napustiti tako golemo i bitno tržište? Facebook bi napuštanjem EU izgubio golem izvor prihoda i tržišnog udjela, a istovremeno bi poduzeo iznimno drastičnu mjeru kao odgovor na težnju EU za zaštitom korisničkih podataka. Vjerojatnije je da bi Facebook mogao u EU stvoriti nove podatkovne centre, namijenjene samo za korisnike iz Europe. Moguće je da se udruži i s nekom kompanijom koja se bavi pohranom podataka, slično kao što se vlasnik TikToka ByteDance dogovorio s američkim Oracleom.

Facebooku ovo nije jedina prijetnja u posljednje vrijeme, budući da su nedavno zaprijetili i Australiji. Australija je htjela implementirati nova pravila kojima bi se naložilo Facebooku i Googleu plaćanje tantijema australskim izdavačima za dijeljenje njihovih vijesti. Facebook je odgovorio da bi takva pravila bila “kontraproduktivna”, te da bi bili primorani izdavačima i ljudima u Australiji zabraniti dijeljenje vijesti.

Ipak, ne radi se o prijetnji povlačenja, no i takva jasno ukazuje na to kakav stav Facebook zauzima kada im se nametnu nekakve restrikcije. Umjesto da surađuju s vlastima i pokušaju napraviti neko prihvatljivo rješenje, oni jednostavno zaprijete, kao običan nasilnik.