Nekad je nužno odabrati stranu

Facebookov Messenger Lite sada je dostupan u cijelom svijetu. Ja ga koristim par dana i čini mi se okej

Isprobali smo jednostavniju Facebookovu aplikaciju za dopisivanje

Dopisivanje je putem Messenger Litea je preglednije, a i nema pomalo nestabilnih Chat Headsa
FOTO: Screenshot

Facebook je još prošle godine izdao Messeger Lite, jednostavniju verziju svoje aplikacije za dopisivanje. U početku, Messenger Lite bio je dostupan u regijama gdje je pristup internetu nešto slabiji, poput Indije. S vremenom, Lite je polako postao dostupan na drugim tržištima. U travnju ove godine je tako postao dostupan u dodatne 137 zemlje.

Prošlog tjedna, proširenjem na SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo Kanadu i Irsku dostupnost Litea je konačno proširena na cijeli svijet. Aplikaciji su dodane neke funkcije, stoga je sada konačno dovoljno dobra za svakodnevno korištenje. Messenger Lite je trenutno dostupan samo na Androidu, a planovi za lansiranje iOS verzije još uvijek ne postoje.

Facebookova Messenger aplikacija u početku je bila vrlo dobra, ali se prilično srozala u kvaliteti. U početku, kada je Facebook odvojio poruke iz glavne aplikacije u zasebnu Messenger aplikaciju za dopisivanje, ona je bila brza i lagana za pokretanje. S vremenom, na nju su dodavane funkcije, a sa svakom funkcijom, ona je postajala sve sporija te je zauzimala sve više memorije. Svim dodatnim funkcijama, fokus aplikacije se pomalo micao od jednostavne aplikacije za razmjenjivanje poruka na sve nebitnije funkcije.

Svakom novom funkcijom, aplikacija je sve sporija


Kao pravi kontrast svim Facebook proizvodima upitnog dizajna i ogromne potrošnje podatkovnog prometa dolazi Messenger Lite. Standardna verzija Messengera na Androidu 8.0 zauzima za jednu aplikaciju za dopisivanje ogromnih 159 MB, dok Messenger Lite zauzima samo 19 MB. Usporedbe radi, ako izuzmemo pohranjene slike i video zapise, Whatsapp zauzima oko 60 MB. Samim time, Messenger Lite se pokreće gotovo trenutno, dok se Messenger zna pokretati po 2 sekunde, s još sekundom ili dvije učitavanja poruka.

Facebook Messenger u standardnoj verziji jednostavno ima hrpu stvari koje gotovo nitko ne koristi. Iako su botovi relativno korisni (a i ne zauzimaju mjesto na pohrani), ekstenzije drugih aplikacija koje se mogu ugraditi u Messenger se čine suvišnima.

Svakim dodavanjem ekstenzije, kao da se Messenger dodatno uspori. Facebook Stories, kopija Snapchat Storiesa, dostupni su i unutar glavne aplikacije, stoga zašto moraju biti i u Messengeru? Nepotrebni mi se čine i QR kodovi čijim se skeniranjem otvara razgovor s osobom čiji kod uživo skeniramo. Igranje igrica iz Messengera koje se moraju skinuti zauzima dodatan prostor, a pritom rade očajno.

Klasični Messenger me toliko živcirao da sam ga izbrisao

Dopisivanje je putem Messenger Litea je preglednije: Na prve dvije fotke je stari Messenger, a na trećoj Lite Screenshot

U doba kada su Facebook poruke bile integrirane u glavnu Facebook aplikaciju, dakle od kolovoza 2014. godine, Facebook mi je bio glavni medij za dopisivanje. Prvo nezadovoljstvo Messengerom je krenulo upravo tada, kada sam bio prisiljen imati dvije aplikacije za Facebook na mobitelu. Nezadovoljstvo se počelo potencirati gotovo svakim novim većim updateom, koji je aplikaciju činio sve sporijom. Messenger je postao toliko očajno spor, da sam ga na koncu deinstalirao s mobitela te time prisilio sve prijatelje da mi šalju poruke isključivo preko Whatsappa.

Međutim, kada je krenuo, Messenger je bio sasvim solidna i brza aplikacija, fokusirana samo na poruke. Upravo takvim mi se čini i Messenger Lite, koji svojim dizajnom, te dobrim nedostatkom suvišnih funkcija, uvelike podsjeća na prvotnu verziju Messengera.

Dodatni problem su postali i Chat Heads, plutajući oblačići za dopisivanje koji se prikazuju iznad svih aplikacija. Iako je ideja sasvim dobra, no ta funkcija bi nerijetko znala iznimno usporiti mobitel te prouzrokovati nestabilnost u radu operativnog sustava. Lansiranjem Messenger Litea, kojem nedostaju spomenuti Chat Heads, Facebook je nezadovoljnim korisnicima ponudio alternativu.

Nema zbunjujuće integracije SMS poruka

Messenger Lite nema zbunjujuće integracije SMS-a i razgovori su pregledniji; Prva fotka je iz starog Messengera, a druge dvije iz Litea Screenshot

Messenger Lite instalirao sam prije par dana, primijetio sam da ne nudi integraciju sa SMS porukama, što je jedan od većih problema standardnog Messengera. Nije problem u tome što nude tu opciju, već u tome što je tu opciju relativno komplicirano izbjeći. Nudi se samo “OK” tipka pri upitu za integriranje SMS poruka, stoga je potrebno ući u “settings” na dnu ekrana, te se samo vratiti nazad. Mnogi korisnici su tako nehotice uključili tu funkciju, koja im je potom blokirala slanje nekih vrsta SMS poruka, poput onih za slanje zahtjeva operateru ili za naplatu parkinga.

Messenger Lite je sam po sebi pregledniji, pa u prikazu razgovora nudi 10 razgovora, spram 7 u standardnoj verziji. Ugurano je više razgovora, budući da nedostaje prikaz online kontakata na vrhu, kao i prikaz Facebook Storiesa. Slično je i u pregledu samih poruka, točnije, prikazu dopisivanja, gdje na cijelu visinu ekrana stane više poruka.

Ključne stvari unutar razgovora ne nedostaju, poput slanja većeg emotikona kojeg je moguće slati pritiskom na tipku za slanje poruke, kada u tekstualnom polju nemamo ništa upisano. Jedino što bi možda nedostajalo su obojani razgovori po kontaktu, tj. mogućnost da se svakom zasebnom kontaktu pridjene zasebna boja umjesto standardne plave. U Messenger Lite, svi razgovori su u Facebook nijansi plave boje, dok je zaglavlje u bijeloj bolji.

Dijeljenje lokacije uživo nažalost nedostaje

Live dijeljenje lokacije, NBA ekstenzija i dijeljenje stickera: Prve dvije fotke su iz starog Messengera, a treća iz Litea Screenshot

Preko Messenger Litea nije moguće pristupiti jednoj dosta praktičnoj funkciji, dijeljenju lokacije uživo. Ta funkcija je iznimno praktična kada se dogovara za susret s nekom osobom, pa se unutar Messengera konstatno može prikazivati live lokacija, kako bi se izbjegnulo slanje klasičnih “ej, di si?” poruka. Live lokacija je posebice praktična tokom vožnje automobila, gdje baš i nije pametno odgovarati na poruke. Neke druge funkcije, poput integriranja slanja NBA videa putem ekstenzije ipak nije toliko važno da bi se na njen nedostatak požalio.

U Messenger Liteu nedostaje i integrirano slanje GIF-ova, no dostupno je slanje Facebook Stickera. Međutim, tom nedostatku se može doskočiti instalacijom druge tipkovnice, poput Googleovog Gboarda, koji u sebi ima integrirane stickere, GIF-ove, ali i Snapchatov Bitmoji.

Nedostatkom svih tih funkcija, Messenger Lite troši manje RAM memorije, što zauzvrat daje nešto veću autonomiju rada, budući da je standardni Messenger dobro poznati uzaludni potrošač baterije. Obzirom na sve prednosti i preglednost aplikacije, Messenger Lite se čini kao bolja opcija za jednostavno slanje poruka, dok se neke funkcije poput obojenih razgovora za kontakte možda integriraju s vremenom.