FBI više neće trebati pomoć Applea, uspjeli su otključati iPhone terorista i još 6 važnih stvari za znati o tome

Odustalo se od zahtjeva da sud prisili Apple da provali šifru

FOTO: AFP

FBI je uspješno pristupio podacima pohranjenim na šifriranom iPhoneu koji je koristio jedan od napadača koji su bili uključeni u teroristički napad u San Bernardinu, javlja Independent. Američka vlada je u ponedjeljak zatražila od suda da povuče nalog kojim je Apple trebao biti prisiljen da im pomogne da provale šifru na uređaju.

Do prošlog tjedna američka vlada je inzistirala na tome da nema nikakvog načina da pristupi telefonu koji je koristio jedan od napadača, Syed Rizwan Farook, rekavši da bi trebalo prisiliti Apple da ispiše nove softvere koji bi onesposobili zaštitu zaporke.

1. Što je FBI tražio od Applea?

Apple je dobio nalog od FBI-ja u kojem se zahtijeva da tvrtka ispiše novi softver, koji će zaobići element ugrađen u najnoviji operativni sustav iPhonea koji briše pohranjene podatke nakon 10 neuspješnih pokušaja utipkavanja zaporke, čime bi omogućili istražiteljima da pokušavaju sa zaporkama dok ne uspiju otkriti pravu. Sve to je izazvalo velike rasprave oko digitalnih prava na privatnost i čuvanja nacionalne sigurnosti.

2. Tko su napadači iz San Bernardina?

Farook i njegova supruga, Tashfeen Malik, ubili su 14 ljudi u masakru u San Bernardinu u Kaliforniji nakon što su otvorio vatru na centar dok se održavala zabava. Par je pobjegao u automobilu, ali su ubijeni u pucnjavi s policijom nakon napada.

3. Je li to stražnji ulaz za kriminalce?

Apple je tvrdio kako bi vladin zahtjev otvorio “stražnji ulaz” telefonima, koji bi mogli zloupotrijebiti kriminalci i vlade, te da Kongres nije dao ministarstvu pravosuđa ovlasti da postavlja takve zahtjeve.

Čelnici tehnološke industrije, među kojima i oni iz Googlea, Facebooka i Microsofta, kao i više od dvadeset drugih tvrtki, podnijeli su sudske podneske u kojima podržavaju Apple. Ministarstvo pravosuđa dobilo je potporu sigurnosnih agencija i šest rođaka žrtava iz San Bernardina.

4. Što je šef Applea napisao FBI-ju

Podsjetimo, Tim Cook, izvršni direktor Applea, u otvorenom se pismu na Appleovim stranicama suprostavio zahtjevu koji je uputio Federal Bureau of Investigation (FBI) i kojim se traži tzv. backdoor pristup operativnim sustavima iPhonea.

U pismu je pisalo da je “američka vlada Appleu uputila dosad nezabilježeni zahtjev koji ugrožava sigurnost njihovih korisnika”. Također, istaknuto je da se “Apple opire ovom zahtjevu koji osim podrazumijevanih pravnih komplikacija ima mnogo dalekosežnije implikacije” i poziva na javnu raspravu o ovom problemu. Backdoor pristup sustavima za enkripciju podrazumijeva ključeve za dešifriranje svih softvera i pristup svim podacima koji su pohranjeni na pametnom telefonu.

5. Je li FBI napravio kritičnu pogrešku?

Tvrtka Apple tvrdila je da je od samog početka bila u redovnom kontaktu s FBI-jem te da su im predložili nekoliko načina da dođu do sadržaja telefona, bez kreiranja posebnog softvera koje su američke vlasti zahtijevale.

Viši rukovoditelji iz Applea optužili su FBI za kritičnu pogrešku u slučaju ubojice iz San Bernardina te su tvrdili da nisu u startu promijenili lozinku na iPhoneu terorista Syeda Rizwana Farooka, čime bi puno lakše došli do podataka u njegovu telefonu.

6. Hoće li obračun ubrzati stvaranje sigurnosnih barijera?

Obračun između Applea i američkih vlasti, točnije FBI-ja, oko enkripcije, vjerojatno će ubrzati napore tech-industrije oko stvaranja novih sigurnosnih barijera protiv vladinih upada, tvrde direktori iz te industrije. Već sad rastuća industrija reklamira supersigurne mobitele i mobilne aplikacije. Jedan od direktora iz Applea tada je rekao da će tvrtka ojačati svoju enkripciju ako pobijedi u pravnoj bitci protiv federalne vlade, nakon što su prošlog tjedna Appleovi inženjeri, na temelju sudskog naloga, morali pomoći izvući podatke iz mobitela osobe povezane s masovnom pucnjavom u San Bernardinu.