Financijska tržišta prilično su nezadovoljna mlakom presicom čelnika Europske centralne banke

Referentne kamatne stope ostaju na nultoj razini, kamate na depozite na -0,4 posto

European Central Bank (ECB) President Mario Draghi holds a press conference at the IMF/WB Spring Meetings in Washington, DC, on April 18, 2015. AFP PHOTO/NICHOLAS KAMM
FOTO: AFP/AFP

Na danas održanom sastanku čelnika Europske centralne banke (ECB) odlučeno je da referentne kamatne stope i program kvantitativnog popuštanja u nadolazećem razdoblju ostaje nepromijenjeni.

Drugim riječima, čelnici ECB-a ostavili su referentnu kamatnu stopu na 0,0 posto, a kamatnu stopu na depozite, odnosno novac koji banke drže kod ECB-a, na -0,4 posto. Riječ je o rekordnom niskim razinama kamatnih stopa koje su na snazi su još od ožujka ove godine. Program kvantitativnog popuštanja, odnosno upumpavanje novca u financijski sustav eurozone kupnjom obveznica, ostavljen je na dosadašnjih 80 milijardi eura mjesečno.

Program ostaje do ožujka 2017.

U priopćenju Europske centralne banke navodi se kako se kamatne stope ostati na istim razinama kao i do sada, a program kvantitativnog popuštanja, odnosno upumpavanje novca u financijski sustav eurozone kupnjom obveznica ostaje na 80 milijardi eura. “Program će ostati na snazi do ožujka 2017. godine, ali bude li potrebno i duže od toga, ako se inflacijski trendovi ne budu kretali u skladu s zacrtanim ciljevima.”

Kako javlja Financial Times, predsjednik ECB-a Mario Draghi je u izjavi koja se nije svidjela mnogim analitičarima konstatirao da se o produžavanju programa kvantitativnog popuštanja nakon ožujka 2017. godine nije diskutiralo. Napomenuo je i kako je “naglo zaustavljanje programa malo vjerojatno”. U press konferenciji koja je uslijedila, Draghi istaknuo je kako očekuje da će se inflacija približiti cilju od nešto malo ispod dva posto, i to najkasnije do 2019. godine.

“Ovo nije bio Draghijev najbolji trenutak”

Sve daljnje odluke koje će oblikovati monetarnu politiku u eurozoni odgođene su za sastanak ECB-a koji će se održati u prosincu ove godine. S obzirom da na današnjem sastanku ECB-a nije izrečeno ništa što bi umirilo tržišne aktere, tržišta su reagirala prilično nervozno. Indeks The Stoxx Europe 600 odmah po objavi odluke ECB-a pao je za 0,8 posto.

Kako javlja CNBC, pod utjecajem odluke ECB-a, pada cijena nafte i mršavih kvartalnih rezultata kompanija, američki S&P 500 pao je za 0,4 posto, a najviše su pale telekomunikacijske i energetske kompanije. Tehnološki Nasdaq pao je za 0,5 posto. Euro je u odnosu na dolar pao za 0,43 posto, na 1.0977 dolara.

Investicijski menadžer James Athey iz Aberdeen Asset Managementa ocijenio je za BBC da ovo nije bio Draghijev najbolji trenutak. “Stvarno je htio izbjeći spekulacije o tome što će ECB dalje učiniti. Ustvari je napravio to da je rekao ljudima da pričekaju i vrate se u prosincu i tada će saznati više o tome što će ECB napraviti. To ostavlja dosta neodgovorenih pitanja koje će održavati volatilnost na tržištima.”